Nestašica uglja

Bez autora
Oct 06 2010

Najjeftiniji domaći ugalj iz “Kolubare” ove jeseni je prava retkost na stovarištima ogreva u Srbiji. Prodavci ne pamte ovakvu nestašicu, pa su prinuđeni da prave liste kupaca koji čekaju najmanje deset dana na isporuku.A kako objašnjavaju iz uprave ovog basena, “kolubaru” je mnogo više građana kupilo kao zamenu za deficitarni ugalj iz Bosne i Hercegovine, a pojedina stovarišta ne ispunjavaju uslove za plaćanje. Na beogradskim stovarištima kažu da se ovakav nedostatak “kolubare” nije dogodio bar dve decenije...

Nestašica ugljaNajjeftiniji domaći ugalj iz “Kolubare” ove jeseni je prava retkost na stovarištima ogreva u Srbiji.

Prodavci ne pamte ovakvu nestašicu, pa su prinuđeni da prave liste kupaca koji čekaju najmanje deset dana na isporuku. A kako objašnjavaju iz uprave ovog basena, “kolubaru” je mnogo više građana kupilo kao zamenu za deficitarni ugalj iz Bosne i Hercegovine, a pojedina stovarišta ne ispunjavaju uslove za plaćanje.

Na beogradskim stovarištima kažu da se ovakav nedostatak “kolubare” nije dogodio bar dve decenije. Jedni spas vide u snabdevanju iz robnih rezervi, dok se drugi i dalje nadaju isporukama iz rudnika. Sada se može kupiti ogrev iz “Vreoca”, “Kreke”, kao i ugalj iz Rusije.

- Dobijamo male isporuke na petnaestak dana, ali to nije dovoljno za sve koji ga žele - navode na jednom stovarištu ogreva.

- Pravimo liste čekanja, jer kupcima je stalo da se obezbede. Snabdevanje tipom “kocka” je bolje, ali za “sušeni komad” ne znamo ni okviran datum pristizanja. Ali, skupog ruskog uglja stalno ima u zalihama.

Nestašicu je prouzrokovalo obustavljanje proizvodnje na polju “D”, pa je ove godine manjak od 150.000 tona u odnosu na prošlu godinu. Širenje ovog kopa već godinama usporava preseljenje groblja u Vreocima, ispod koga se nalazi, procenjuju stručnjaci, oko 40 miliona tona uglja. A nakupci uglja kupili su velike zalihe još tokom leta. Sada ga prodaju po ceni većoj i 50 odsto.

Prema rečima Predraga Videnovića, portparola Rudarskog basena “Kolubara”, zbog pristupačne cene, ni ranijih godina nije bilo dovoljno njihovog uglja, ali je ove godine na njega navala još veća zbog nestašice uglja iz BiH.

Cena gasa još odoleva

Gas u Srbiji neće poskupeti ove nedelje. Direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović u sredu je imao sastanak u Vladi, ali će konačan dogovor o poskupljenju biti postignut sledeće sedmice. Kako se ranije čulo u Nemanjinoj 11, ovaj energent bi mogao da poskupi od devet do 14 odsto, iako je računica Agencije za energetiku pokazala da bi nova cena trebalo da bude 18,2 odsto veća.

- Neće biti radikalnog poskupljenja, kako se ne bi poremetila makroekonomska stabilnost i socijalno stanje građana - kaže Škundrić.

- Nova cena gasa biće racionalna i srazmerna ekonomskoj logici. Nećemo dozvoliti da funkcionisanje energetike padne ispod optimalnog nivoa.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik