NIS traga za novim bušotinama

Bez autora
Jun 12 2011

Međunarodna agencija za energetiku upozorava na povećanu potražnju gasa zbog preispitivanja nuklearki. Veća je i potrošnja nafte, pa zemlje a posebno naftne kompanije, sve više novca izdvajaju u istraživanje novih nalazišta. Za novim bušotinama i NIS već traga u četiri zemlje. U naredne dve godine Naftna industrija Srbije investiraće oko 30 milijardi dinara u istraživanje nafte i gasa. Pored nastavka tog posla u Srbiji i Angoli, sa strateškim partnerima uveliko se pripremaju istražni radovi u Bosni i Hercegovini, Rumuniji, a protekle sedmice potpisan je ugovor za nalazišta u Mađarskoj. Taj projekat veoma je značajan za resursnu bazu kompanije. Posao u Mađarskoj je bitan jer može brzo da se realizuje, tako da proizvodnja može da počne već sledeće godine. Taj ugovor će povećati resursnu bazu kopanije u gasu i nafti. Kanadska kompanija, sa kojom NIS istražuje naftu i gas u Mađarskoj, najavljuje i proširenje poslova. Bilo bi korisno za Falkon da kroz partnerstvo sa NIS-om razmotri i mogućnosti sličnih projekata u Srbiji.

NIS traga za novim bušotinamaU istraživanje nafte i gasa NIS će u naredne dve godine investirati oko 30 milijardi dinara. Pored nastavka tog posla u Srbiji i Angoli, sa strateškim partnerima pripremaju se istražni radovi u BiH, Rumuniji. Potpisan ugovor za nalazišta u Mađarskoj protekle sedmice.

Međunarodna agencija za energetiku upozorava na povećanu potražnju gasa zbog preispitivanja nuklearki. Veća je i potrošnja nafte, pa zemlje a posebno naftne kompanije, sve više novca izdvajaju u istraživanje novih nalazišta. Za novim bušotinama i NIS već traga u četiri zemlje.

U naredne dve godine Naftna industrija Srbije investiraće oko 30 milijardi dinara u istraživanje nafte i gasa.

Pored nastavka tog posla u Srbiji i Angoli, sa strateškim partnerima uveliko se pripremaju istražni radovi u Bosni i Hercegovini, Rumuniji, a protekle sedmice potpisan je ugovor za nalazišta u Mađarskoj.

Generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko objašnjava da je taj projekat veoma značajan za resursnu bazu kompanije.

"Posao u Mađarskoj je bitan jer može brzo da se realizuje, tako da proizvodnja može da počne već sledeće godine. Uveren sam da će taj ugovor povećati resursnu bazu kopanije u gasu i nafti", istakao je Kravčenko.

Saradnja sa Kanađanima

Kanadska kompanija, sa kojom NIS istražuje naftu i gas u Mađarskoj, najavljuje i proširenje poslova.

"Bilo bi korisno za Falkon da kroz partnerstvo sa NIS-om razmotri i mogućnosti sličnih projekata u Srbiji", kaže generalni direktor kompanije "Falkon nafta i gas" Robert Mekoli.

U NIS-u računaju da će u narednoj deceniji proizvodnju nafte i gasa povećati tri puta. Strategija kompanije je što brži izlazak na regionalno, ali i evropsko tržište. Stručnjaci to ocenjuju kao dobar potez.

Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da će to omogućiti da neke derivate počnemo da izvozimo.

"Istraživački radovi mogu doprineti da prodamo neke usluge u inostranstvu. To može na razne načine doprineti da naš bruto domaći proizvod brže raste nego što je rastao u prošlosti", objašnjava Kovačević.

Devizni priliv može se očekivati već krajem godine, jer NIS najavljuje skoro otvaranje benzinskih pumpi u susednim zemljama. Preduzeće će, kao saznaje RTS, imati i predstavništvo u Briselu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik