Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, prisustvovao je danas u mirijevskom Orlovskom naselju otvaranju prvog reciklažnog centra u okviru projekta “Swift”, koji implementiraju Svetska zdravstvena organizacija, Međunarodna kancelarija za migracije i Kancelarija za projektne usluge. Svrha “Swift” projekta, za koji je Vlada Kraljevine Norveške ukupno donirala 2,2 miliona evra, jeste da obezbedi zdraviji život kreiranjem održivog zapošljavanja i dohotka za sakupljače sekundarnih sirovina, organizovanjem neprofitnih, mikropreduzeća, tzv. “Swift” centara, u kojima će se otpad sakupljati, sortirati i tretirati. Na taj način će neformalni sakupljači sekundarnih sirovina, pre svega romska populacija, dobiti mogućnost za formalno zapošljavanje i legalizaciju svog rada. Veliki izazov za svako društvo je da za one koji su na margini učini nešto što će ih uključiti u društvene tokove. Ovaj projekat nudi taj veliki korak napred, pomoć i posao onima koji do sada nisu mogli da se na uobičajen način uključe u širu zajednicu. Neformalni sakupljači otpada su se suočavali s velikim problemima, isključenošću, siromaštvom i nedostatkom zdravstvenog osiguranja, a ovaj program im nudi poboljšanje u svim tim aspektima.
Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, prisustvovao je danas u mirijevskom Orlovskom naselju otvaranju prvog reciklažnog centra u okviru projekta “Swift”, koji implementiraju Svetska zdravstvena organizacija, Međunarodna kancelarija za migracije i Kancelarija za projektne usluge.
Svrha “Swift” projekta, za koji je Vlada Kraljevine Norveške ukupno donirala 2,2 miliona evra, jeste da obezbedi zdraviji život kreiranjem održivog zapošljavanja i dohotka za sakupljače sekundarnih sirovina, organizovanjem neprofitnih, mikropreduzeća, tzv. “Swift” centara, u kojima će se otpad sakupljati, sortirati i tretirati. Na taj način će neformalni sakupljači sekundarnih sirovina, pre svega romska populacija, dobiti mogućnost za formalno zapošljavanje i legalizaciju svog rada.
Veliki izazov za svako društvo je da za one koji su na margini učini nešto što će ih uključiti u društvene tokove. Ovaj projekat nudi taj veliki korak napred, pomoć i posao onima koji do sada nisu mogli da se na uobičajen način uključe u širu zajednicu. Neformalni sakupljači otpada su se suočavali s velikim problemima, isključenošću, siromaštvom i nedostatkom zdravstvenog osiguranja, a ovaj program im nudi poboljšanje u svim tim aspektima. Pored toga, projekat nudi i velike koristi u smislu zaštite životne sredine i još mnogo drugih pozitivnih strana, zbog čega smo mi veoma srećni i uzbuđeni što u njemu učestvujemo. Nadamo se da će isti obrazac moći da se primeni na više mesta, ne samo u Srbiji već i u regionu, a dokaz koliko je projekat vredan jeste i činjenica da će Evropska unija finansirati i njegovu drugu.
Prvih 12 zaposlenih u reciklažnom centru, dobijanjem zdravstvenog osiguranja, koje do sada nisu imali, biće oni koji će stanovnicima Orlovskog naselja pružiti informaciju gde mogu da se prijave, kako da ostvare pravo na zdravstveno osiguranje, obrazovanje i na taj način delovati kao medijatori.
Prvi reciklažni centar nalazi se u ulici Đanga Rajnharta, a očekuje se da projekti zažive u još dve opštine u Beogradu, na Čukarici i u Rakovici. Reciklažni centar je registrovan, trenutno ima 12 zaposlenih, a saradnja je već uspostavljena sa pojedinim velikim i malim preduzećima, i to ne samo u opštini Zvezdara. Ova saradnja podrazumeva ne samo obezbeđivanje otpada već i korišćenja usluga čišćenja i drugih oblika rada “Swift” centra.
Centar za formalno prikupljanje i separaciju otpada smešten je u montažnoj hali površine 200 kvadratnih metara sa dodatnim sanitarnim i kancelarijskim prostorijama, gde će se odvijati sve aktivnosti.
Neformalni sakupljači otpada udruženi su u zadrugu koja će biti član Udruženja preduzetnika opštine Zvezdara, dobiće mogućnost rešavanja svojih egzistencijalnih pitanja putem institucija sistema. Očekuje se da će u prvoj godini biti uključeno oko 30, a u drugoj od 50 do 100 članova zadruge.
“Swift” projektom zadruga je dobila na korišćenje od agencija UN savremenu opremu za ovakvu vrstu aktivnosti: opremu za sortiranje i baliranje ( presu balirku, radni sto i trakasti transporter), viljuškar i vage, a opremljena je i sa pet lakih dostavnih vozila za transport sirovina.
U aktivnostima koje su prethodile otvaranju centra učestvovao je i Sekretarijat za socijalnu zaštitu izradom predloga projekta, predmera i predračuna za izgradnju tri reciklažna centra i još 39 malih reciklažnih ostrva za kolekciju materijala. Na osnovu zaključaka sastanka koji je u Sekretarijatu za socijalnu zaštitu održan 8. februara, planirano je da se u tri centra za reciklažu zaposli 60 do 100 građana, a “Gradska čistoća” bi kontrolisala njihov rad, dok bi neodređen broj građana radio na prikupljanju otpada i bio plaćen po učinku. Početku rada u reciklažnim centrima prethodiće edukacija, koja će biti organizovana u društvenim centrima u novoformiranim naseljima.