Internet portal, koji će biti informacioni servis i medijska podrška reciklažnoj industriji Srbije (www.recserbia.rs), počeo je da radi danas. Portal je osmišljen kao informacioni srevis celokupne reciklažne industrije u Srbiji gde će zainteresovani moći da dobiju vesti iz te oblasti, ali će im na raspolaganju biti i baza podataka o kompanijama, stručnjacima, organizacijama i institucijama koje se bave reciklažom, kao i najave događaja u zemlji i inostranstva, rečeno je na predstavljanju sajta. Portal su pravili kako bi obezbedili snažniju i koordinisaniju podršku ostvarivanju međusektorske saranje u oblasti reciklaže, ali doprineli i povećanju konkurentnosti reciklažne privrede u Strbiji. Sve informacije na sajtu biće dostupne i na engleskom, kako bi se potencijalnim stranim investitorima omogućio lakši uvid u potencijale reciklažne industrije Srbije.
Internet portal, koji će biti informacioni servis i medijska podrška reciklažnoj industriji Srbije (www.recserbia.rs), počeo je da radi danas.
Portal je osmišljen kao informacioni srevis celokupne reciklažne industrije u Srbiji gde će zainteresovani moći da dobiju vesti iz te oblasti, ali će im na raspolaganju biti i baza podataka o kompanijama, stručnjacima, organizacijama i institucijama koje se bave reciklažom, kao i najave događaja u zemlji i inostranstva, rečeno je na predstavljanju sajta.
"Portal smo pravili kako bi smo obezbedili snažniju i koordinisaniju podršku ostvarivanju međusektorske saranje u oblasti reciklaže, ali doprineli i povećanju konkurentnosti reciklažne privrede u Strbiji", rekla je predsednica Upravnog odbora Inicijative za demokratsku tranziciju Jelena Nešić, organizacije koja je sa Centrom za razvoj socijalnog preduzetništva pokrenula sajt.
Dodala je da će sve informacije na sajtu biti dostupne i na engleskom, kako bi se potencijalnim stranim investitorima omogućio lakši uvid u potencijale reciklažne industrije Srbije.
Nešićeva je kazala da se planira i regionalna saradnja sa zemljama bivše Jugoslavije, ali kasnije i sa Rumunijom i Bugarskom.
Istakla i da će sajt biti pomoći i mreži podrške socijalniom preduzetništvu u reciklaži, koja trenutno okuplja oko 50 predstavnika lokalnih vlasti, preduzeća i organizacija građanskog društva.
Prema njenim rečima, pomoć socijalnom preduzetništvu u reciklaži je bitna, jer se samo u zemljama EU, kroz različite oblike takvog privređivanja, ostvaruje pet do osam odsto ukupnog nacionalnog dohotka, a reciklaža je na drugom mestu liste privrednih grana koje otvaraju najveći broj socijalnih preduzeća i zapošljavaju ugrožene grupe.
Direktor Centra za razvoj socijalnog preduzetništva Mišo Babović kazao je da će se na sajtu posvećenom reciklaži u Srbiji naći i svi zakoni koji se odnose na tu oblast, spisak kompanija koje imaju dozvole da se bave reciklažom, lista domaćih i stranih sajtova koji se bave reciklažom.
Predstavnica Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Srbije Matrina Milojević ocenila je da će sajt biti pomoć ministarstvu u dnevnom radu, jer će na jednom mestu biti objedinjene informacije iz svih sektora reciklaže.
Predstavnik saveta za reciklažnu industriju Privredne komore Srbije Siniša Mitrović složio se da će sajt pomoći domaćoj reciklažnoj industriji, navodeći da prema procenama iz 2009. godine, srpsko tržište sekundarnih sirovina vredi oko 350 miliona evra.
Mitrović je ocenio da će to tržište biti još profitabilnije u budućnosti, ukoliko se sekundarne sirovine manje budu izvozile, odnosno ukoliko se budu prerađivale u Srbiji.