Rezultati redovnih mjesečnih istraživanja Monstata - Zavoda za statistiku Crne Gore pokazuju, da je industrijska proizvodnja u Crnoj Gori u martu zabilježila pad po svim pokazateljima. Naime za period januar-mart ove godine u odnosu na isti period prethodne godine bilježi se pad 0.4%, u odnosu na prethodni mjesec 2.7%, u odnosu na prosječnu jednomjesečnu proizvodnju iz prethodne godine 2.8 % i u odnosu na isti mjesec prethodne godine 10.3%. Sektorski posmatrano, u periodu januar-mart ove godine u odnosu na isti period prethodne godine dva sektora su zabilježili rast proizvodnje: vađenje ruda i kamena (koja u ukupnoj proizvodnji učestvuje sa 5,2%) 18.2% i prerađivačka industrija (koja u ukupnoj proizvodnji učestvuje sa 62,6%) 20%, dok proizvodnja električne energije, gasa i vode (koja u ukupnoj proizvodnji učestvuje sa 43,1%) bilježi pad u posmatranom periodu od 16.2%.
Rezultati redovnih mjesečnih istraživanja Monstata - Zavoda za statistiku Crne Gore pokazuju, da je industrijska proizvodnja u Crnoj Gori u martu zabilježila pad po svim pokazateljima.
Naime za period januar-mart ove godine u odnosu na isti period prethodne godine bilježi se pad 0.4%, u odnosu na prethodni mjesec 2.7%, u odnosu na prosječnu jednomjesečnu proizvodnju iz prethodne godine 2.8 % i u odnosu na isti mjesec prethodne godine 10.3%, saopšteno je Portalu Analitika iz Monstata.
Sektorski posmatrano, u periodu januar-mart ove godine u odnosu na isti period prethodne godine dva sektora su zabilježili rast proizvodnje: vađenje ruda i kamena (koja u ukupnoj proizvodnji učestvuje sa 5,2%) 18.2% i prerađivačka industrija (koja u ukupnoj proizvodnji učestvuje sa 62,6%) 20%, dok proizvodnja električne energije, gasa i vode (koja u ukupnoj proizvodnji učestvuje sa 43,1%) bilježi pad u posmatranom periodu od 16.2%.
Cijene roba i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Crnoj Gori mjerene indeksom potrošačkih cijena u martu 2011.godine u odnosu na februar iste godine bile su u prosjeku više za 2,0%.
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga prema namjeni potrošnje u martu 2011. godine, u odnosu na prethodni mjesec, porasle su cijene hrane i bezalkoholnih pića za 3,4%, alkoholnih pića i duvana za 0,1%, odjeće i obuće za 0,1%, zdravstva za 1,1%, prevoza za 5,6%, restorana i hotela za 0,2% i ostalih dobara i usluga za 0,1%, dok su cijene pokućstva i opreme za kuću bile niže za 0,1%.
Cijene stanovanja, komunikacija, kulture i rekreacije i obrazovanja ostale su na nivou iz prošlog mjeseca.
U grupi "hrana i bezalkoholna pića" došlo je do rasta cijena hleba i žitarica za 8,6%, mesa za 0,1%, mlijeka, sira i jaja za 1,1%, ulja i masti za 1,0%, voća za 4,2%, povrća za 12,0%, šećera, meda i pekmeza za 2,2%, ostalih prehrambenih proizvoda za 1,4% i bezalkoholnih pića za 0,1%.
U grupi "alkoholna pića i duvan" porasle su cijene žestokih pića za 0,3% i vina za 1,0%.
U grupi "odjeća i obuća" došlo je do rasta cijena obuće za 0,5% i usluga čišćenja i iznajmljivanja odjeće za 1,2%.
U grupi "pokućstvo i oprema za kuću" došlo je do pada cijena namještaja za 0,2%, staklenog i stonog posuđa za 0,1%, alata i opreme za kuću za 0,2%, i ostalih potrošnih dobara za 0,1%.
U grupi "zdravstvo" porasle su cijene farmaceutskih proizvoda za 1,3%, ostalih mediciniskih proizvoda za 1,7% i stomatoloških usluga za 1,7%.
U grupi "prevoz, cijene goriva i maziva" su bile više za 5,0%, kao i prevoznih usluga za 10,3%, odnosno drumskog prevoza za 12,2%.
U grupi "restorani i hoteli" došlo je do rasta cijena proizvoda u cafe barovima za 0,3% i kioscima za 0,7%.
U grupi "ostala dobra i usluge", cijene ličnih predmeta su porasle za 1.9%.
Potrošačke cijene u martu 2011.godine u odnosu na mart 2010.godine bile su više za 3,7%, dok su u odnosu na decembar 2010. godine u prosjeku više za 3,3%.
Stopa rasta potrošačkih cijena u periodu januar-mart 2011.godine u odnosu na isti period prošle godine bila je viša za 2,3%.