Vest da je generalni direktor „Petrohemije” zaposlenima predložio povećanje zarada od 35 odsto, a da se tri sindikata još nećkaju tražeći više, zagolicala je radoznalost mnogih aktera vezanih za sudbinu ove fabrike. Najčešće postavljeno pitanje je znači li ova ponuda da je firma koja je prošle godine sa dugom od preko 200 miliona evra bila pred bankrotom, krenula u oporavak brže nego što se iko nadao? Fabrici jeste krenulo nabolje, ali je predlog o povećanju zarada zasnovan na računici koja se znatno razlikuje od tumačenja koja su se pojavila u javnosti. Na kraju ove godine „Petrohemija” će prikazati gubitak koji na mesečnom nivou ne prelazi tri miliona evra. Prvi utisak je da se radi o ogromnoj sumi, ali valja podsetiti da je to upola manje nego prošle godine, a u odnosu na 2008. smanjenje gubitka je veće od 60 odsto. Osim toga deo ovogodišnjeg gubitka biće posledica isključivo kursnih razlika.
Vest da je generalni direktor „Petrohemije” zaposlenima predložio povećanje zarada od 35 odsto, a da se tri sindikata još nećkaju tražeći više, zagolicala je radoznalost mnogih aktera vezanih za sudbinu ove fabrike.
Najčešće postavljeno pitanje je znači li ova ponuda da je firma koja je prošle godine sa dugom od preko 200 miliona evra bila pred bankrotom, krenula u oporavak brže nego što se iko nadao?
Saša Pavlov, generalni direktor „Petrohemije” kaže za „Politiku” da fabrici jeste krenulo nabolje, ali je predlog o povećanju zarada zasnovan na računici koja se znatno razlikuje od tumačenja koja su se pojavila u javnosti. Pavlov prognozira da će na kraju ove godine „Petrohemija” prikazati gubitak koji na mesečnom nivou ne prelazi tri miliona evra. Prvi utisak je da se radi o ogromnoj sumi, ali valja podsetiti da je to upola manje nego prošle godine, a u odnosu na 2008. smanjenje gubitka je veće od 60 odsto. Osim toga, kaže prvi čovek „Petrohemije”, deo ovogodišnjeg gubitka biće posledica isključivo kursnih razlika.
Kao jedna od mera ozdravljenja je i revidiranje većine ugovora koje je u poslednjih godinu dana rukovodstvo „Petrohemije” uradilo, po pravilu u svoju korist.
Što se povećanja zarada tiče, Pavlov tvrdi da plate uvećane za 35 odsto ne donose i povećanje fonda zarada. Naime, sa obnavljanjem proizvodnje, septembra prošle godine, doneta je odluka o smanjenju zarada za 50 odsto. Kako kolektivni ugovor nije menjan, fabrika je bila prinuđena da sa prvim znacima oporavka počne radnicima da vraća ono što im je mesecima uskraćivano. Isplata zaostalih zarada završava se sa novembarskom platom, pa bi taj novac od decembra počeo da se isplaćuje kao redovna zarada. Osim toga, uštedelo se i odlaskom 600 radnika prošle godine. Sve će ostati u okvirima onoga što je usaglašeno sa vladom avgusta 2009. godine.
Generalni direktor ne može da garantuje da će se ostvariti prognoze da „Petrohemija” već 2011. godinu završi bez gubitka u poslovanju, ali garantuje da će biti dodatnih ušteda. Ugovor sa NIS-om, potpisan ove godine, garantuje u naredne dve godine mesečni dotok od 12.000 tona sirovog benzina iz obližnje rafinerije, a potom, posle rekonstrukcije rafinerijskih postrojenja, u narednih sedam godina, mesečne kvote od najmanje 25.000 do čak 40.000 tona primarnog benzina.
Ali, ono bez čega neće moći dalje je ulaganje u modernizaciju i proširenje kapaciteta.
– Očekujemo da će nam biti odobreno 80 miliona evra zaduženja iz budžeta Republike Srbije. To će biti kredit pod znatno povoljnijim uslovima nego što odobravaju banke. Prema planu, ta sredstva biće uložena u naredne tri godine, većim delom u modernizaciju, a manjim u proširenje naših kapaciteta. Očekujemo da vlada o ovome kaže konačnu reč pri usvajanju budžeta za 2011. a pošto dostavimo master plan i fizibiliti studije – kaže Saša Pavlov.
Po okončanju ove faze ulaganja, od 2014. „Petrohemija” bi mogla, kaže optimistički raspoloženi direktor, da posluje sa profitom i izdvaja sopstvena sredstva za drugi investicioni krug. Doduše, i otplata duga je reprogramirana, ali se svi nadaju da će i sa dugom biti lakše kad bude profita.