Industrijska proizvodnja na području Kantona Sarajevo za pet mjeseci ove godine manja za 0,8 posto u odnosu na isti period prošle godine. Ovaj podatak je ohrabrujući ukoliko ga uporedimo sa proizvodnjom u martu i aprilu kada je pad u proizvodnji iznosio 8,3 posto, odnosno 9,3 posto. U strukturi industrijske proizvodnje u Kantonu Sarajevo došlo do manjih promjena u odnosu na prvi kvartal. Rast proizvodnje, koji je dosad bilježilo šest prerađivačkih grana, ostvarile su još dvije djelatnosti i to prerada drveta i proizvoda od drveta, osim namještaja (3,2 posto) i proizvodnja proizvoda od metala, osim mašina i opreme (3,7 posto). Tako se unutar prerađivačke industrije smanjio broj grana kod kojih se bilježi pad proizvodnje i to sa 14 u prvom kvartalu ove godine na sadašnjih 12. Najveći rast u okviru ove grupacije zabilježen je kod proizvodnje odjevnih predmeta i proizvodnje namještaja, koja obuhvata i ostalu prerađivačku industriju. Iako u aprilu građevinska aktivnost već drugi uzastopni mjesec bilježi rast na mjesečnom nivou od 12,6 posto, ne može se govoriti o oporavku te djelatnosti s obzirom na još vrlo visok nivo godišnjeg pada od 28,7 posto.
Industrijska proizvodnja na području Kantona Sarajevo za pet mjeseci ove godine manja za 0,8 posto u odnosu na isti period prošle godine.
„Ovaj podatak je ohrabrujući ukoliko ga uporedimo sa proizvodnjom u martu i aprilu kada je pad u proizvodnji iznosio 8,3 posto, odnosno 9,3 posto”, kazala je danas na konferenciji za novinare direktorica Centra za razvoj poduzetništva Privredne komore Kantona Sarajevo Mubera Kadrić.
Prema podacima koje je prezentirala, u strukturi industrijske proizvodnje u Kantonu Sarajevo došlo do manjih promjena u odnosu na prvi kvartal. Rast proizvodnje, koji je dosad bilježilo šest prerađivačkih grana, ostvarile su još dvije djelatnosti i to prerada drveta i proizvoda od drveta, osim namještaja (3,2 posto) i proizvodnja proizvoda od metala, osim mašina i opreme (3,7 posto).
Tako se unutar prerađivačke industrije smanjio broj grana kod kojih se bilježi pad proizvodnje i to sa 14 u prvom kvartalu ove godine na sadašnjih 12.
Najveći rast u okviru ove grupacije zabilježen je kod proizvodnje odjevnih predmeta i proizvodnje namještaja, koja obuhvata i ostalu prerađivačku industriju.
Iako u aprilu građevinska aktivnost već drugi uzastopni mjesec bilježi rast na mjesečnom nivou od 12,6 posto, Kadrić je kazala da se ne može govoriti o oporavku te djelatnosti s obzirom na još vrlo visok nivo godišnjeg pada od 28,7 posto.
Na gradilištima je u aprilu bilo prijavljeno 9.588 radnika što je u odnosu na april prošle godine manje za 8,6 posto.