Iduće godine Pliva ulazi u investicijski projekt vrijedan 120 milijuna dolara. Teva je, naime, odlučila nagraditi uspješno provedeno restrukturiranje i investirati u novu tvornicu aktivne kemijske supstancije, tzv. kemije u Savskom Marofu. Gradi se potpuno nova tvornica, znači riječ je o greenfield investiciji vrijednoj 100 milijuna dolara, koja će zaposliti stotinjak novih radnika. U završnoj je fazi prikupljanje potrebne dokumentacije, a prvi radovi trebali bi započeti u svibnju ili lipnju iduće godine. Operativni timovi su obavili razgovore sa svim mjerodavnim institucijama. I Teva je obavila analizu poreznih olakšica te došla do zaključka da se hrvatski i mađarski sustav, gdje je Teva investirala prošle godine, ne razlikuju previše...
Iduće godine Pliva ulazi u investicijski projekt vrijedan 120 milijuna dolara, doznajemo od predsjednika uprave Plive Matka Bolanče.
Teva je, naime, odlučila nagraditi uspješno provedeno restrukturiranje i investirati u novu tvornicu aktivne kemijske supstancije, tzv. kemije u Savskom Marofu.
Prvi radovi u svibnju 2011.
– Gradi se potpuno nova tvornica, znači riječ je o greenfield investiciji vrijednoj 100 milijuna dolara, koja će zaposliti stotinjak novih radnika – kaže Bolanča.
U završnoj je fazi prikupljanje potrebne dokumentacije, a prvi radovi trebali bi započeti u svibnju ili lipnju iduće godine.
– Naši su operativni timovi obavili razgovore sa svim mjerodavnim institucijama i moram naglasiti izvrsnu suradnju s ministrom Šukerom i ministricom Matulović-Dropulić, kao i s ministrom Popijačem – tvrdi Bolanča.
I Teva je obavila analizu poreznih olakšica te došla do zaključka da se hrvatski i mađarski sustav, gdje je Teva investirala prošle godine, ne razlikuju previše i da smo, što se uvjeta ulaganja tiče, tu negdje.
Bolanča kaže kako su potpisivanjem ugovora o korištenju poreznih olakšica preuzeli obvezu zamrzavanja broja ljudi u kompaniji u razdoblju od osam godina, a same olakšice omogućit će da se vrijednost investicije vraća kroz smanjenu poreznu stopu.
Druga investicija vezana je za postojeći proizvodni pogon u Zagrebu, u čije će proširenje kapaciteta Teva uložiti 20 milijuna dolara, kako bi broj proizvedenih tableta krenuo prema planiranoj brojci od šest milijardi godišnje. Ipak, prije ulaska u investicijski ciklus Pliva će, nastavlja Bolanča, kako bi se pripremila za to razdoblje od osam godina u kojem nema otpuštanja radnika, morati smanjiti broj ljudi, i to najviše u administrativnim odjelima koji su u prvoj fazi restrukturiranja bili najmanje pogođeni.
– Prije investicije morat ćemo, na žalost, otpustiti oko 5 posto zaposlenih, i to u razdoblju od godine dana – objašnjava Bolanča, dodajući kako je riječ o stotinjak zaposlenih, o čemu su već započeli i razgovori sa sindikatima.
Svi radnici koji odu dobit će stimulirajuće otpremnine. Nitko, prema Bolančinim riječima, neće biti otpušten preko noći te će se uzimati u obzir osobna situacija. Ako s novom tvornicom sve bude u redu i ako se budu poštovali rokovi investicijskog ciklusa, Teva bi u idućih tri do pet godina trebala investirati u gradnju još dviju novih tvornica na istoj lokaciji, čime bi Pliva postala vodeći proizvodni dio Grupe Teva.
Pliva bilježi rast od 5%
– Do sada smo ispunili sve što smo obećali, sve radimo otvoreno, bez fige u džepu, i mislim da ni u budućnosti neće biti problema. Ova su otpuštanja, na žalost, potrebna kako bi se u budućnosti mogla ostvariti nova zapošljavanja i jačati proizvodnja – istaknuo je Bolanča.
U prvih devet mjeseci ove godine, prema najnovijim podacima, Pliva je ostvarila 2,1 milijardu kuna prodaje, što je rast od 5 posto u odnosu na isto razdoblje lani, pri čemu su najznačajnija tržišta Rusija sa 550 milijuna kuna, Hrvatska sa 430 milijuna kuna i SAD sa 390 milijuna kuna prodaje. K tome, ovo je prvi put da Hrvatska nije na prvom mjestu po prodaji. Najprodavaniji proizvod i dalje je sumamed, koji čini 20 posto ukupno prodanih proizvoda.
– Neto dobit kompanije je oko 500 milijuna kuna. I time pokazujemo kako nakon niza godina postajemo u kontinuitetu stabilna kompanija sa stalnim rastom – kaže Bolanča i dodaje kako i dalje imaju oko tisuću kooperanata kojima godišnje robu i usluge plaćaju oko milijardu kuna.