U krugu Rudarsko-topioničarskog basena (RTB) Bor danas je počelo rušenje jedne od tri stare "Fabrike sumporne kiseline", na čijem će mestu biti izgrađena nova topionica bakra vredna 175 miliona evra. Posao demontaže na tenderu je dobila nemačka firma "Šolc", koja se bavi reciklažom otpadnog gvožđa. Stara fabrika sumporne kiseline će biti demontirana za oko četiri meseca, a nakon ispitivanja tla, započeće izgradnja nove topionice koja će godišnje prerađivati oko 400.000 tona koncentrata bakra. Prema ugovoru koji su prošlog meseca potpisali predstavnici RTB i kanadske firme SNC Lavalin, topionica će biti završena za najviše 36 meseci, po tehnologiji finske kompanije "Ototek". RTB i država ističu da će se izgradnjom novog postrojenja povećati ekonomska isplativost proizvodnje bakra i zaustaviti stogodišnje zagađenje ovog dela Srbije. Novac za izgradnju je obezbeđen iz kredita kanadske izvozne banke EDC u visini od 135 miliiona evra, dok su ostalih 40 miliona obezbedili RTB Bor i država Srbija.
U krugu Rudarsko-topioničarskog basena (RTB) Bor danas je počelo rušenje jedne od tri stare "Fabrike sumporne kiseline", na čijem će mestu biti izgrađena nova topionica bakra vredna 175 miliona evra.
Kako je rečeno u RTB-u, posao demontaže na tenderu je dobila nemačka firma "Šolc", koja se bavi reciklažom otpadnog gvožđa.
"Stara fabrika sumporne kiseline će biti demontirana za oko četiri meseca, a nakon ispitivanja tla, započeće izgradnja nove topionice koja će godišnje prerađivati oko 400.000 tona koncentrata bakra", izjavio je danas generalni direktor RTB Blagoje Spaskovski.
Prema ugovoru koji su prošlog meseca potpisali predstavnici RTB i kanadske firme SNC Lavalin, topionica će biti završena za najviše 36 meseci, po tehnologiji finske kompanije "Ototek".
RTB i država ističu da će se izgradnjom novog postrojenja povećati ekonomska isplativost proizvodnje bakra i zaustaviti stogodišnje zagađenje ovog dela Srbije.
Novac za izgradnju je obezbeđen iz kredita kanadske izvozne banke EDC u visini od 135 miliiona evra, dok su ostalih 40 miliona obezbedili RTB Bor i država Srbija.