Kako bi Novu Gradišku digli s dna ljestvice razvijenosti hrvatskih gradova, gradska uprava je u suradnji sa stranim i domaćim tvrtkama inicirala nekoliko novih projekata. Tako je nakon nedavno potpisanog ugovora s njemačkim partnerom o osnivanja tvrtke Drvna industrija Nova Gradiška čime bi se revitalizirala drvna industrija tog kraja, ovih dana potpisan ugovor s austrijskim partnerom za inovativnu proizvodnju tehničkih i fotonaponskih solarnih panela i solarne opreme. Ugovor između tvrtke Plin - instalacije te austrijske tvrtke Leo solar prvi je korak prema otvaranju 3,3 milijuna eura vrijednog postrojenja snage 30 megavata u kojemu će posao naći sedamdesetak radnika. Planirani godišnji prihod je 54 milijuna eura. Proizvodnja tehničkih kolektora trebala bi početi najkasnije za mjesec dana, a u tijeku su pripreme za proizvodnju fotovoltaika.
Kako bi Novu Gradišku digli s dna ljestvice razvijenosti hrvatskih gradova, gradska uprava je u suradnji sa stranim i domaćim tvrtkama inicirala nekoliko novih projekata.
Tako je nakon nedavno potpisanog ugovora s njemačkim partnerom o osnivanja tvrtke Drvna industrija Nova Gradiška čime bi se revitalizirala drvna industrija tog kraja, ovih dana potpisan ugovor s austrijskim partnerom za inovativnu proizvodnju tehničkih i fotonaponskih solarnih panela i solarne opreme.
Ugovor između tvrtke Plin - instalacije te austrijske tvrtke Leo solar prvi je korak prema otvaranju 3,3 milijuna eura vrijednog postrojenja snage 30 megavata u kojemu će posao naći sedamdesetak radnika. Planirani godišnji prihod je 54 milijuna eura.
Proizvodnja tehničkih kolektora trebala bi početi najkasnije za mjesec dana, a u tijeku su pripreme za proizvodnju fotovoltaika. Iz novogradiškog će pogona na tržište biti plasiran i kolektor NSA 232 kojim je austrijski partner već osvojio svjetsko tržište; kolektor proizveden u Novoj Gradiški nosit će i oznaku NG. Leo solar u Novoj Gradiški planira proizvoditi 500 solarnih ćelija mjesečno, odnosno 6000 solarnih kolektora godišnje, s tim da će se kapacitet proizvodnje povećavati u skladu s povećanjem potreba i proširenjem tržišta. Cjelokupan plasman na europsko i svjetsko tržište zadaća je austrijske tvrtke.
»Obnovljivi izvori energije su hit u svijetu. Stoga je ulazak u tu domenu proizvodnjom solarnih kolektora i fotonaponskih modula program budućnosti, ne samo za Novu Gradišku, već za cijelu Hrvatsku. Tim više, što će po ulasku u EU i Hrvatska 20 posto energije morati proizvoditi iz obnovljivih izvora«, ističe gradonačelnik Nove Gradiške Josip Vuković. Podsjeća da će novogradiško postrojenje od 30 MW predstavljati više od 30 posto trenutačne proizvodnje u Hrvatskoj.
Marija Tomac, vlasnica austrijske tvrtke, ističe da je zajednički interes s novogradiškim Plin instalacijama našla budući da se novogradiška tvrtka bavi montažom instalacija i grijanja, čime završava svaka fotonaponska ćelija na krovu.
Inače, Leo solar je renomirani proizvođač solarnih ćelija i visokokvalitetnih solarnih kolektora koji proizvode 16-18 posto više energije nego slične ćelije i kolektori drugih tvrtki.