Ministarstvo ekonomije, upoznato sa zahtjevima Sindikata podgoričkog Kombinata alumijima KAP i njihovoj namjeri da stupe u štrajk, očekuje da će se, u kooperativnom odnosu na relaciji Uprava-Sindikat, naći rješenje za sva pitanja koja su predmet spora između menadžmenta i radnika. To je jedini način da se Kombinat aluminijuma očuva kao privredni subjekat koji bi, uz program restrukturiranja i optimalizacijom kapaciteta, imao šansi da prevaziđe postojeću krizu i ostvari pozitivno poslovanje. Očuvanje Kombinata aluminijuma u vremenu ekonomske krize koja je najviše pogodila upravo industriju aluminijuma, bio je jedan od glavnih ciljeva Vlade Crne Gore u proteklom periodu koja je, uz kreditne garancije i subvencije, obezbijedila i reprogram dugova KAP-a. Na ovaj način je Vlada, koja će postati vlasnik 50 odsto akcija koje CEAC posjeduje u KAP-u, što je 29 odsto ukupnog kapitala, iscrpila sve mogućnosti za pomoć Kombinatu u naporu da ovu kompaniju održi u uslovima krize, kroz stvaranje perspektive da se, uz realne investicije koje su kao obaveza CEAC-a takođe definisane Ugovorom o poravnanju, oporavi i postane konkurentna kompanija na tržištu aluminijuma.
Ministarstvo ekonomije, upoznato sa zahtjevima Sindikata podgoričkog Kombinata alumijima KAP i njihovoj namjeri da stupe u štrajk, očekuje da će se, u kooperativnom odnosu na relaciji Uprava-Sindikat, naći rješenje za sva pitanja koja su predmet spora između menadžmenta i radnika.
To je jedini način da se Kombinat aluminijuma očuva kao privredni subjekat koji bi, uz program restrukturiranja i optimalizacijom kapaciteta, imao šansi da prevaziđe postojeću krizu i ostvari pozitivno poslovanje, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Očuvanje Kombinata aluminijuma u vremenu ekonomske krize koja je najviše pogodila upravo industriju aluminijuma, bio je jedan od glavnih ciljeva Vlade Crne Gore u proteklom periodu koja je, uz kreditne garancije i subvencije, obezbijedila i reprogram dugova KAP-a", podsjećaju iz Ministarstva ekonomije.
Na ovaj način je Vlada, koja će postati vlasnik 50 odsto akcija koje CEAC posjeduje u KAP-u, što je 29 odsto ukupnog kapitala, iscrpila sve mogućnosti za pomoć Kombinatu u naporu da ovu kompaniju održi u uslovima krize, kroz stvaranje perspektive da se, uz realne investicije koje su kao obaveza CEAC-a takođe definisane Ugovorom o poravnanju, oporavi i postane konkurentna kompanija na tržištu aluminijuma.
"Svi ovi napori Vlade, međutim, neće biti dovoljni ukoliko Sindikat Kombinata alumijuma i Uprava sada ne nađu zajedničko rješenje za sporna pitanja i ne postignu dogovor. Upravo zbog toga i očekujemo, prije svega, kooperativan odnos Sindikata u pregovorima sa Upravom i, sa druge strane, maksimalno moguće razumijevanje Uprave za potrebe radnika. Spremnost na dijalog Sindikata i Uprave, i pored svih napora Vlade Crne Gore za očuvanje KAP-a, biće odlučujući faktor za opstanak kompanije", zaključeno je u Ministarstvu ekonomije