Proizvodnja namještaja u Republici Srpskoj u prvom kvartalu ove godine porasla je za 32,3 odsto u odnosu na isti period lani. Rast proizvodnje namještaja od 32,3 odsto je pokazatelj da se na tržištu povećava potražnja za proizvodima od drveta. Ovi indikatori daju nadu da bi se i u idućem periodu mogao nastaviti trend rasta proizvodnje namještaja. U prvom kvartalu ove godine zabilježen je rast ukupne proizvodnje u oblasti prerade drveta od 22,4 odsto u odnosu na isti period lani. Ako bi se ovaj trend nastavio, već do kraja ove godine mogli bi da se neutrališu negativne efekti uticaja svjetske ekonomske krize koji su najizraženiji bili u 2009. godini. Drvoprerađivački sektor najveći pad proizvodnje imao je 2009. godine i to za 30 procenata. Ove negativne tendencije proizvodnje drvnih sortimenata su zaustavljene u 2010. godini, ali je proizvodnja namještaja i u prošloj godini bila za pet procenata manja nego u 2009. godini.
Proizvodnja namještaja u Republici Srpskoj u prvom kvartalu ove godine porasla je za 32,3 odsto u odnosu na isti period lani, potvrdili su u Udruženju drvoprerađivača pri Privrednoj komori RS.
Kako ističe sekretar ovog udruženja Lazo Šinik, rast proizvodnje namještaja od 32,3 odsto je pokazatelj da se na tržištu povećava potražnja za proizvodima od drveta.
- Ovi indikatori daju nadu da bi se i u idućem periodu mogao nastaviti trend rasta proizvodnje namještaja - rekao je Šinik.
On je dodao da je u prvom kvartalu ove godine zabilježen rast ukupne proizvodnje u oblasti prerade drveta od 22,4 odsto u odnosu na isti period lani.
- Ako bi se ovaj trend nastavio, mi bismo već do kraja ove godine mogli da neutrališemo negativne efekte uticaja svjetske ekonomske krize koji su najizraženiji bili u 2009. godini - kazao je Šinik.
On je podsjetio da je drvoprerađivački sektor najveći pad proizvodnje imao 2009. godine i to za 30 procenata.
- Ove negativne tendencije proizvodnje drvnih sortimenata su zaustavljene u 2010. godini, ali je proizvodnja namještaja i u prošloj godini bila za pet procenata manja nego u 2009. godini - rekao je Šinik.
Govoreći o prodaji namještaja na domaćem tržištu, on je istakao da je značajnija tražnja namještaja u RS u sjenci poskupljenja koja predstavljaju udar na standard stanovništva.
- Stanovnici su i dalje suočeni sa porastom cijena osnovnih životnih namirnica, što utiče na potražnju svake druge robe na domaćem tržištu, pa tako i namještaja. Iako je cijena namještaja pala u odnosu na prošlu godinu, još uvijek nismo zadovoljni potražnjom na domaćim prostorima - istakao je Šinik i dodao da se potražnja namještaja na evropskom tržištu ove godine povećala.
Šumski sortimenti
Šinik je istakao da je i povećanje proizvodnje šumskih sortimenata u RS pozitivan pokazatelj napretka drvoprerađivačkog sektora.
- U prvom kvartalu ove godine proizvodnja šumskih sortimenata porasla je za 37 odsto u odnosu na isti period prošle godine - istakao je Šinik i dodao da je u tom periodu proizvedeno za 70.000 kubika više trupaca, koji se koriste kao sirovinski osnov za drvoprerađivačku industriju.