Proizvodnja papuča pomoću robota

Bez autora
Oct 19 2010

Fabrika obuće Bema iz Banje Luke radi modernizacije i povećanja kvaliteta proizvodnje ušla je u proces robotizacije, te je tako jedina fabrika na prostoru bivše Jugoslavije koja je započela projekt izrade kućnog programa pomoću mašina - robota, iako ovakav sistem rada u svijetu postoji već dugi niz godina. Vrijednost jedne ovakve mašine je milion eura, a u ovaj posao ušli su zajedno s njemačkom firmom Rohda, koja osigurava robote, a Bema prostor i pripremu proizvodnje. U prvoj fazi radit će kućni program, a kasnije i cipele. U jednoj smjeni u kojoj rade dva čovjeka i dva robota iskorištenost je maksimalna i može se proizvesti 1.000 pari papuča. Takva najkompletnija mašina zove se Desma i ima 24 gnijezda koja brizgaju đonove. U prvoj fazi proizvodnje sva roba namijenjena je za tržište Evropske unije i SAD, a radi se o visokokvalitetnim modnim papučama koje su ortopedske i koštat će između 70 i 80 eura.

Proizvodnja papuča pomoću robotaFabrika obuće Bema iz Banje Luke radi modernizacije i povećanja kvaliteta proizvodnje ušla je u proces robotizacije, te je tako jedina fabrika na prostoru bivše Jugoslavije koja je započela projekt izrade kućnog programa pomoću mašina - robota, iako ovakav sistem rada u svijetu postoji već dugi niz godina.

Vrijednost jedne ovakve mašine je milion eura, a prema riječima direktora fabrike Marinka Umićevića, u ovaj posao ušli su zajedno s njemačkom firmom Rohda, koja osigurava robote, a Bema prostor i pripremu proizvodnje.

- U prvoj fazi radit ćemo kućni program, a kasnije i cipele. U jednoj smjeni u kojoj rade dva čovjeka i dva robota iskorištenost je maksimalna i možemo proizvesti 1.000 pari papuča. Takva najkompletnija mašina zove se Desma i ima 24 gnijezda koja brizgaju đonove - objasnio je Umićević.

U prvoj fazi proizvodnje sva roba namijenjena je za tržište Evropske unije i SAD, a radi se o visokokvalitetnim modnim papučama koje su ortopedske i koštat će između 70 i 80 eura.

- Od marta naredne godine planiramo i proizvodnju za domaće tržište, samo što ovdje imamo problem naplate. Kod nas je tržište nesigurno i ako nemaš svoje prodavnice, a daš robu, kasnije to ne možeš naplatiti - kaže Umićević.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik