Proizvodnja počinje 45 dana nakon stečaja

Bez autora
May 31 2011

Puštanjem električne energije i visokog napona konačno su stvoreni uslovi za početak proizvodnje. U roku od 90 dana pokušaće da realizuju proizvodnju bez gubitaka, koja neće biti na štetu povjerilaca. Za tri mjeseca trebao bi biti realizovan i socijalni program, kako bi broj zaposlenih u fabrici bio sveden na realan broj. Ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji konačno je potpisan između Željezare i nikšićke kompanije „Neksan“, čiji je vlasnik Miodrag Davidović ranije najavio da će organizovati proizvodnju tri mjeseca i obezbijediti plate zaposlenima. Potpisan je ugovor, ali preuzimanjem kompletne organizacije „Neksan“ preuzima i kompletan rizik poslovanja. To znači garanciju da neće doći do narušavanja stečajne mase, da neće biti ugroženi interesi povjerilaca, da će od proizvodnje biti izmirene sve obaveze, uključujući i zarade zaposlenima i da će „Neksan“ namiriti sve eventualne troškove ili štetu, koja bi mogla nastati organizovanjem proizvodnje.

Proizvodnja počinje 45 dana nakon stečajaStečajni upravnik nikšićke Željezare Veselin Perišić kazao je da su puštanjem električne energije i visokog napona konačno stvoreni uslovi za početak proizvodnje.

Perišić je istakao da će u roku od 90 dana pokušati da realizuju proizvodnju bez gubitaka, koja neće biti na štetu povjerilaca. Stečajni upravnik je naglasio da bi za tri mjeseca trebao biti realizovan i socijalni program, kako bi broj zaposlenih u fabrici bio sveden na realan broj.

Ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji konačno je potpisan između Željezare i nikšićke kompanije „Neksan“, čiji je vlasnik Miodrag Davidović ranije najavio da će organizovati proizvodnju tri mjeseca i obezbijediti plate zaposlenima.

- Potpisan je ugovor, ali preuzimanjem kompletne organizacije „Neksan“ preuzima i kompletan rizik poslovanja. To znači garanciju da neće doći do narušavanja stečajne mase, da neće biti ugroženi interesi povjerilaca, da će od proizvodnje biti izmirene sve obaveze, uključujući i zarade zaposlenima i da će „Neksan“ namiriti sve eventualne troškove ili štetu, koja bi mogla nastati organizovanjem proizvodnje. Bitno je reći i da je „Neksan“ preuzeo i kompletan rizik prodaje, odnosno obavezu da će, u slučaju bilo kakvog poremećaja na tržištu, sve što se proizvede otkupiti po tržišnim cijenama - kazao je Perišić.

Prema njegovim riječima, obaveza stečajnog upravnika je da u roku od 60 dana do ispitnog ročišta preispita svako potraživanje. To je, naglašava Perišić, izuzetno težak posao, jer je prispio veliki broj prijava, koje se moraju razmotriti, ustanoviti stanje i po knjigama usaglasiti sa povjeriocima.

- Teško je u ovom trenutku dati bilo kakvu ocjenu. Sigurno je, međutim, da će dobar dio potraživanja djelimično ili potpuno biti osporen, kao i da će kompletan spisak biti gotov do ispitnog ročišta - poručio je Perišić.

Situaciju zatečenu u Željezari, Perišić je ocijenio kao jako tešku, ističući da u fabrici nije bilo vode i struje, te da su imali rok od samo 30 dana da popišu imovinu, snime finansijsku situaciju i Odboru povjerilaca i Privrednom sudu podnesu početni stečajni bilans.

- Bojim se da ima dosta nerazumijevanja, jer ljudi ne znaju šta je stečaj. Moramo, u ovom trenutku, emocije ostaviti po strani i pokušati kroz stečaj naći rješenje, koje bi svima išlo u prilog, a da ne naudi stečajnoj masi i interesima povjerilaca. Istovremeno kroz stečaj, moramo dovesti fabriku do zdrave osnove i učiniti je interesantnom nekom od potencijalnih investitora, koji bi sjutra vidio interes da ulaže u Željezaru, kako bi opstala, a radnici, nezbrinuti kroz socijalni program, u njoj našli svoju perspektivu - kazao je Perišić.

Startovala i Čeličana

Predsjednik sindikata Željezare Janko Vučinić kazao je da je proizvodnja počela u Čeličani, ključnom pogonu fabrike, a da je nastavljena u Kovačnici. Vučinić je kazao da sirovine ima dovoljno i da svakodnevno pristiže. Prema njegovim riječima, narednih dana trebalo bi da počnu da rade i ostali pogoni. U toku je sređivanje dokumentacije za socijalni program, za koji se do 16. maja prijavilo 979 radnika, od oko 1.400 zaposlenih na neodređeno vrijeme.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik