BiS Reciklažni centar predstavio je inovacije u oblasti reciklaže elektronskog i električnog otpada, fluorescentnih cevi i rashladnih uređaja, kao i akciju stvaranja nacionalne mreže sakupljača za EE otpad "Pružite ruku prirodi". BiS Reciklažni centar je te inovacije predstavio na sajmu Eco Fair koji je održan na Beogradskom sajmu, gde je premijerno predstavljena i linija za reciklažu i degasifikaciju rashladnih uređaja koja je uvezena iz Holandije. Trenutno se u Srbiji, osim kompanije "Božić i sinovi", niko ne bavi reciklažom frižidera i rashladnih uređaja, tako da je u planu saradnja sa najvećim uvoznicima i proizvođačima, koja bi obezbedila ekološko zbrinjavanje rashladnih uređaja. Do sada u Srbiji nije postojala reciklaža rashladnih uređaja, a frižideri i ostali rashladni uređaji završavali su na deponijama, uglavnom zajedno sa kompresorom koji sadrži freon i ulje koji su neprofesionalnim tretmanom završavali u atmosferi.
BiS Reciklažni centar predstavio je inovacije u oblasti reciklaže elektronskog i električnog otpada, fluorescentnih cevi i rashladnih uređaja, kao i akciju stvaranja nacionalne mreže sakupljača za EE otpad "Pružite ruku prirodi".
BiS Reciklažni centar je te inovacije predstavio na sajmu Eco Fair koji je održan na Beogradskom sajmu, gde je premijerno predstavljena i linija za reciklažu i degasifikaciju rashladnih uređaja koja je uvezena iz Holandije.
- Trenutno se u Srbiji, osim kompanije "Božić i sinovi", niko ne bavi reciklažom frižidera i rashladnih uređaja, tako da je u planu saradnja sa najvećim uvoznicima i proizvođačima, koja bi obezbedila ekološko zbrinjavanje rashladnih uređaja - ističe se u saopstenju.
Do sada u Srbiji nije postojala reciklaža rashladnih uređaja, a frižideri i ostali rashladni uređaji završavali su na deponijama, uglavnom zajedno sa kompresorom koji sadrži freon i ulje koji su neprofesionalnim tretmanom završavali u atmosferi.
Novi ATN sistem omogućava da se potpuno, na ekološki način, tretiraju rashladni uređaji i da se iz njih izvadi i odvoji freon i ulje. Ulje može naći primenu direktno kao energetsko gorivo, a freoni, ako se budu odvajali po vrstama, takođe mogu ponovo da se koriste.
Država još od 7. aprila naplaćuje taksu za svaki proizveden i uvežen frižider, tako da se očekuje da Fond za zaštitu životne sredine taj novac vrati u reciklažnu industriju za koju je taksa i namenjena, ističe se u saopštenju.