Radnici kraljevačkog "Magnohroma", dve i po godine posle raskida privatizacije sa indijskom firmom "Global stil" koja je u toj kompaniji ostavila pustoš, uspeli su da ožive rudnike magnezita u okolini Čačka i obnove postrojenja za proizvodnju vatrostalnih opeka. Pomoć radnicima u oživljavanju tog industrijskog giganta nedavno je najavilo i Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja. Sa velikim entuzijazmom, iako pred penziju, Radovan Perišić bi, kako kaže, radio i u dve smene. On je jedan od retkih koji je verovao da će transpotnom trakom ponovo stizati ruda magnezita. Prve količine rude iz kopova "Šumadija" već stižu u "Magnohrom", a za dva meseca konačno će biće potpaljena i peć za proizvodnju vatrostalnih opeka. Očekuje se da se do kraja godine prikupi toliko rude za rad peći od dva do tri meseca u kontinuitetu. Za proizvodnju u svojim pećima radnici "Magnohroma" stvaraju i zalihe šuta, koga su protekle dve godine kao pulusirovinu izvozili u Makedoniju za potrebe drugih proizvođača vatrostalnih opeka.
Iako je indijska firma "Global stil" ostavila pustoš u "Magnohromu", radnici oživeli rudnike u okolini Čačka i obnovili postrojenje za proizvodnju vatrostalnih opeka.
Radnici kraljevačkog "Magnohroma", dve i po godine posle raskida privatizacije sa indijskom firmom "Global stil" koja je u toj kompaniji ostavila pustoš, uspeli su da ožive rudnike magnezita u okolini Čačka i obnove postrojenja za proizvodnju vatrostalnih opeka.
Pomoć radnicima u oživljavanju tog industrijskog giganta nedavno je najavilo i Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja.
Sa velikim entuzijazmom, iako pred penziju, Radovan Perišić bi, kako kaže, radio i u dve smene. On je jedan od retkih koji je verovao da će transpotnom trakom ponovo stizati ruda magnezita.
"Ovo je veliki uspeh za nas, da počnemo da radimo, da se zaposli još ljudi", kaže Perišić.
Prve količine rude iz kopova "Šumadija" već stižu u "Magnohrom", a za dva meseca konačno će biće potpaljena i peć za proizvodnju vatrostalnih opeka.
"Očekujemo da do kraja godine prikupimo toliko rude za rad peći od dva do tri meseca u kontinuitetu", rekao je Milan Seničić, kontrolor.
Za proizvodnju u svojim pećima radnici "Magnohroma" stvaraju i zalihe šuta, koga su protekle dve godine kao pulusirovinu izvozili u Makedoniju za potrebe drugih proizvođača vatrostalnih opeka.
Od prebiranja i prodaje škartirane opeke u vatrostalnom delu "Magnohroma", koji još uvek izgleda avetinjski, radnici su dve i po godine uspevali da zarade za platu.
Skromno, ali domaćinski odvajali su i za postrojenje koje je bivši vlasnik isekao i prodao u staro gvožđe.
U "Magnohromu" je od 8.000 radnika ostalo samo 270, ali će pokretanjem rotacione peći, mnogi sa tržišta rada, ovde uskoro naći posao, jer "Magnohrom" već razmišlja o izvozu.
"Naša prednost jeste u tome da imamo veoma kvalitetnu sirovinsku bazu, rudu, i očekujemo da će vrlo brzo da se pokažu efekti, zato što je to sto posto izvoz, a drugo i velika razlika u ceni, čini da je to, svakako, isplativ posao", rekao je Dragomir Majstorović, zastupnik kapitala "Magnohroma".
"Magnohrom" planira da, uz pomoć Vlade, otvori sve svoje rudnike magnezita u Takovskom kraju. Pored rudnika "Šumadija" kod Čačka, sopstvenim sredstvima uspeli su da pripreme za eksploataciju i novi i ujedno najveći kop na Zlatiboru.