Rast srpskog izvoza koji je u prošloj godini veći za petinu u odnosu na 2009. rezultat je dve grane srpske privrede - odbrambene industrije i poljoprivrede. I dok je agrar decenijama, i pored svih poteškoća, tradicionalni stub srpske ekonomije, vojna industrija doživljava radikalan preokret, čiji je izvoz u 2010. bio pola milijarde evra. Povratak na tržište arapskih država ali i osvajanje novih zapadnoevropskih i američkih, nagoveštaj je daljeg rasta deviznog kolača. Najprofitabilniji posao je, svakako, bio izvoz streljačkog naoružanja u Irak, ali i lovačkog oružja u Sjedinjene Države. Bilans će biti još bolji ukoliko se realizuje preliminarni sporazum sa Libijcima, koji je ministar Šutanovac u načelu dogovorio sa domaćinom Moamerom el Gadafijem, vredan gotovo 400 miliona evra. Ovaj posao je u zapadnoj štampi ocenjen kao „posao veka“ za srpsku privredu.
Rast srpskog izvoza koji je u prošloj godini veći za petinu u odnosu na 2009. rezultat je dve grane srpske privrede - odbrambene industrije i poljoprivrede.
I dok je agrar decenijama, i pored svih poteškoća, tradicionalni stub srpske ekonomije, vojna industrija doživljava radikalan preokret, čiji je izvoz u 2010. bio pola milijarde evra.
Povratak na tržište arapskih država ali i osvajanje novih zapadnoevropskih i američkih, nagoveštaj je daljeg rasta deviznog kolača. Najprofitabilniji posao je, svakako, bio izvoz streljačkog naoružanja u Irak, ali i lovačkog oružja u Sjedinjene Države.
Bilans će biti još bolji ukoliko se realizuje preliminarni sporazum sa Libijcima, koji je ministar Šutanovac u načelu dogovorio sa domaćinom Moamerom el Gadafijem, vredan gotovo 400 miliona evra. Ovaj posao je u zapadnoj štampi ocenjen kao „posao veka“ za srpsku privredu.
Prema podacima Instituta SIPRI iz Stokholma, najuglednije međunarodne institucije koja prati proizvodnju i trgovinu oružjem u svetu, Srbija je u 2010. izvezla oružja i vojne opreme u vrednosti od 500 miliona, a u 2009. 300 miliona evra.
- Najveći izvozni poslovi u 2008, koja je na neki način prekretnica u izvozu srpskog oružja, bili su sa Irakom - 223,16 miliona dolara, SAD - 220,46 miliona i Crnom Gorom - 23,75 miliona. U Veliku Britaniju je izvezeno naoružanja i vojne opreme u vrednosti od 4,7 miliona dolara, Rumuniju 4,32 miliona, Bugarsku 4,07 miliona, Belgiju 2,52 miliona i Urugvaj 2,39 miliona - rečeno je „Novostima“ u Vladi Srbije.
Na osnovu dozvola, naoružanje je izvezeno kupcima iz 56 zemalja, a posrednici u trgovini učestvovali su kod izvoza u 11 država, tako da svaka peta zemlja u koju je naoružanje izvezeno nije predstavljala krajnjeg korisnika.