Preduzeće “Gorenje - Aparati za domaćinstvo” namerava da u Valjevu gradi reciklažni centar za elektronski i električni otpad, u koji bi uložila 10 miliona evra. Preduzeće je o tome obavestilo lokalnu samoupravu, koja je odgovorila da je Valjevo zainteresovano za realizaciju projekta, “pod uslovima koji su utvrđeni važećim državnim propisima i odlukama lokalne samouprave i uz primenu standarda koji obezbeđuju potpunu zaštitu radne i životne sredine”. Gorenje treba da dostavi i podatke o investiciji, planiranim kapacitetima, tehnologiji, proceni uticaja na životnu sredinu. Nameru Gorenja da otvori stotinu novih radnih mesta, u lokalnoj samoupravi smatraju za važan podsticaj razvoju privrede ovog kraja.
Preduzeće “Gorenje - Aparati za domaćinstvo” namerava da u Valjevu gradi reciklažni centar za elektronski i električni otpad, u koji bi uložila 10 miliona evra.
Preduzeće je o tome obavestilo lokalnu samoupravu, koja je odgovorila da je Valjevo zainteresovano za realizaciju projekta, “pod uslovima koji su utvrđeni važećim državnim propisima i odlukama lokalne samouprave i uz primenu standarda koji obezbeđuju potpunu zaštitu radne i životne sredine”.
Gorenje treba da dostavi i podatke o investiciji, planiranim kapacitetima, tehnologiji, proceni uticaja na životnu sredinu...
Nameru Gorenja da otvori stotinu novih radnih mesta, u lokalnoj samoupravi smatraju za važan podsticaj razvoju privrede ovog kraja.
“Grad je spreman da ovom važnom investitoru izađe u susret. Predlog je da reciklažni centar bude na lokaciji transferne stanice u budućoj industrijskoj zoni na istočnom obodu grada, između Kolubare i magistralnog puta M-4”, kaže Svetlana Marković, šef Odseka za informisanje i protokol Valjeva.
Siniša Mitrović, savetnik predsednika Privredne komore Srbije, kaže da se na naše tržište godišnje plasira oko 70.000 tona električnih i elektronskih proizvoda i opreme - televizora, kompjutera, aparata za domaćinstvo, alata, igračaka.
Samo Gorenje Srbija godišnje plasira 17.000 tona svojih proizvoda, pa je zbog toga dužno i motivisano da svoju robu povrati na reciklažu. Gorenje je zainteresovano za reciklažu jer u ovom trenutku plaća najveću ekološku taksu od svih firmi Srbiji. Godišnje oko pet miliona evra. Otvaranjem reciklažnog centra steklo bi uslov da povrati sredstva koja izdvaja za ekološku taksu i otvori nova radna mesta, kaže Mitrović.
“U svoj sistem uključilo bi sve privatne otpade i komunalna preduzeća u valjevskom kraju. Građanima Valjeva i Kolubarskog okruga omogućili bi da polovne uređaje ne bacaju kojekuda i zagađuju životnu sredinu, nego da ih donesu u reciklažni centar i za to dobiju novac”, kaže on.
“Valjevo treba da iskoristi priliku koju nudi Gorenje. Centar u kom bi se rasklapali stari i polovni električni i elektronski uređaji, zapošljavao bi 80 radnika. Nije u pitanju opasan otpad, već klasično rasklapanje aparata i selekcija delova. Takav posao, praktično, radi bezmalo svaki električar, odnosno radio i TV serviser”, objašnjava Mitrović.
Oliver Dulić, ministar životne sredine i prostornog planiranja, nedavno je prilikom svečanog otvaranja nove fabrike za reciklažu električnog i elektronskog otpada u Nišu, rekao da će uz ovo i tri postojeća, još jedno takvo postrojenje biti otvoreno u Valjevu. Time bi cela Srbija bila pokrivena reciklažom električnog i elektronskog otpada.