U Miljevini kod Foče otvoren je novi Rudnik mrkog uglja (RMU), koji je prije mjesec od Vlade Republike Srpske kupilo privatno preduzeće Pavgord iz Foče za šest miliona maraka, a u pokretanje proizvodnje uloženo je desetak miliona, dok je trenutno zaposleno 35 radnika. Kako bi počela proizvodnja na ovom ugljenokopu, morali smo ispumpati veliku količinu vode s obzirom na to da Rudnik nije radio pune četiri godine. Prije privatizacije ova firma je zapošljavala 20 radnika, ali težimo otvaranju novih radnih mjesta, što ćemo činiti kontinuiranom nabavkom nove opreme. Najveći problem pokretanje proizvodnje iz jamskog kopa, jer je zastarjela tehnologija, a nemaju ni dovoljno kvalificirane radne snage za takav iskop uglja. Za dodatnu opremu potrebno je investirati najmanje dva miliona maraka.
U Miljevini kod Foče otvoren je novi Rudnik mrkog uglja (RMU), koji je prije mjesec od Vlade Republike Srpske kupilo privatno preduzeće Pavgord iz Foče za šest miliona maraka, a u pokretanje proizvodnje uloženo je desetak miliona, dok je trenutno zaposleno 35 radnika.
Ispumpavanje vode
- Kako bi počela proizvodnja na ovom ugljenokopu, morali smo ispumpati veliku količinu vode s obzirom na to da Rudnik nije radio pune četiri godine. Prije privatizacije ova firma je zapošljavala 20 radnika, ali težimo otvaranju novih radnih mjesta, što ćemo činiti kontinuiranom nabavkom nove opreme - kazala je direktorica Rudnika u Miljevini Janja Mastilo.
Ona je istakla da je najveći problem pokretanje proizvodnje iz jamskog kopa, jer je zastarjela tehnologija, a nemaju ni dovoljno kvalificirane radne snage za takav iskop uglja. Za dodatnu opremu potrebno je investirati najmanje dva miliona maraka.
Ratno pustošenje
- Za očekivati je da će na površinskom kopu za dvije godine moći raditi i do 200 radnika - dodala je Mastilo.
RMU Miljevina otvoren je 1947. godine i uspješno je radio sve do početka rata, kada je zapošljavao više stotina radnika iz Gornje drinske regije.
Nakon ratnog pustošenja i lošeg poslovanja, kao i nedostatka napredne tehnologije, preduzeće je 2006. otišlo u stečaj, a prije dvije godine na licitaciji ga je kupila Vlada RS za osam miliona maraka.