Nedostatak radnika u tekstilnoj industriji doveo je do povećanja zarada i u toj, tradicionalnoj slabo plaćenoj branši.
Prosečna neto zarada tekstilaca premašila je u junu 71-dnu hiljadu dinara i, kao retko koja, za 8 odsto je bila veća od inflacije. Može li rast zarada u toj industriji da ublaži manjak kadrova, time i obezbedi rast proizvodnje i izvoza? O tome je za Radio Novi Sad govorio savetnik u Privrednoj komori Srbije Milorad Vasiljević.
U prvoj polovini ove godine, tekstilna industrija beležila je rast od 12 odsto a u proizvodnji predmeta 5,6 odsto. To je višestruko više od 0,5 odsto rasta indsutrijske proizvodnje.
"Teksitina industrija u Srbiji se praktično stabilizovala. Tačno znamo koje resurse imamo, koje proizvodnje i zadržali su se kupci na inostranom tržištu. Zapadna Evropa polako povlači kupovinu i proizvodnju sa Dalekog Istoka i okreće se ovde bližim tržištima. Srbija je pored Bugarske i Rumunije, eventualno Makedonije tu da iskoristi to.I kupci sa Zapada su se pojavili. Svi koji se bave tekstilnom industrijom imaju posla, proizvodnja se praktično stabilizovala. Očekujem ovaj rast do kraja godine.." objašnjava Milorad Vasiljević.
"Mi u Srbiji nemamo toliko lon poslova, kao Makedonija (preko 90%), i Bugarska ima veliki procenat, međutim Srbija ima svega preko 50% lon poslova. Iako ima zahteva od strane kupaca da se ta proizvodnja poveća ali problem je nedostatak radnika. U celoj Srbiji nedostaju tekstilni radnici. Ovo je radno-intezivna grana i tu nikada zarade nisu bile visoke ali u zadnje 2-3 godine plate su povećane na oko 60.000 i ako želite dobrog tekstilnog radnika morate ga dobro i platiti..." dodaje savetnik u Privrednoj komori Vojvodine.