Samo 10 odsto motornog ulja se reciklira

Bez autora
Dec 09 2010

Godišnje u Srbiji se upotrebi oko 50.000 tona industrijskog i motornog ulja, a samo 10 odsto se reciklira, dok ostatak obično završi u prirodi. Fabrike za preradu otpadnih materijala "Ekosekund" u Krnjači jedina se u Srbiji bavi reciklažom industrijskih i motornih ulja, a reciklaža tih materija predstavlja veliki problem. Nedostatak reciklaže ulja ima za posledicu i gubitak energetskih kapaciteta, jer osam litara ulja može da proizvede energiju koja je potrebna jednom domaćinstvu za 24 sata. Jedan litar industrijskog ulja može da se zagadi oko milion litara vode, što ga svrstava u najveće zagađivače prirodne sredine, pa se njegova reciklaža nameće kao jedno od ključnih pitanja očuvanje životne sredine. Osim pozitivnog efekta na očuvanje okoline, reciklaža ulja ima višestruke pozitivne efekte, jer se ono dalje može upotrebljavati kao baza za proizvodnju novih sirovina i koristi se u energetske svrhe.

Samo 10 odsto motornog ulja se recikliraMinistar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić izjavio je danas da se godišnje u Srbiji upotrebi oko 50.000 tona industrijskog i motornog ulja, a da se samo 10 odsto reciklira, dok ostatak obično završi u prirodi.

Ministar je, prilikom obilaska fabrike za preradu otpadnih materijala "Ekosekund" u Krnjači, koja se jedina u Srbiji bavi reciklažom industrijskih i motornih ulja, istakao da reciklaža tih materija predstavlja veliki problem.

"Nedostatak reciklaže ulja ima za posledicu i gubitak energetskih kapaciteta, jer osam litara ulja može da proizvede energiju koja je potrebna jednom domaćinstvu za 24 sata", naveo je Dulić.

On je naglasio da jedan litar industrijskog ulja može da zagadi oko milion litara vode, što ga svrstava u najveće zagađivače prirodne sredine, pa se njegova reciklaža nameće kao jedno od ključnih pitanja očuvanje životne sredine.

"Osim pozitivnog efekta na očuvanje okoline, reciklaža ulja ima višestruke pozitivne efekte, jer se ono dalje može upotrebljavati kao baza za proizvodnju novih sirovina i koristi se u energetske svrhe", kazao je Dulić

Stvaranjem ekonomskih uslova za nabavku različitih vrsta ulja, stvaraju se i uslovi za rast reciklažne industrije, rekao je Dulić, dodajući da će se država truditi da proširi kapacitete firme "Ekosekund", ali i da pojača kontrolu i nadzor nad proces reciklaže ulja u celoj zemlji.

Prema rečima jednog od suvlasnika firme Čedomira Ćurčića, u njoj se godišnje preradi oko 3.000 tona ulja, a osim toga, u njoj se prerađuju i određene emulzije i zagađena voda.

"Firma ima 10 zaposlenih i za sada smo uspeli da ostvarimo prvu fazu naših planova, a nadamo se da ćemo u budućnosti povećati naše kapacitete", dodao je on.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik