Ukupna industrijska proizvodnja u Hrvatskoj u studenom je povećana za 0,7 posto u odnosu na listopad, a podaci na godišnjoj razini pokazuju rast industrijske proizvodnje u ovogodišnjem studenom u odnosu na lanjski za 0,2 posto. Niska razina domaće potražnje i dalje ograničava značajniji oporavak industrije. Mjesečna usporedba prema glavnim industrijskim grupama (GIG), izračunata na temelju desezoniranih indeksa, pokazuje da je u studenom u odnosu na listopad proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju bila manja za 9,3 posto, a intermedijarnih proizvoda za 0,4 posto. Istodobno, porasla je proizvodnja kapitalnih proizvoda za 5,3 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 2,5 posto, te energije za 0,3 posto. Kalendarski prilagođeni podaci na godišnjoj razini pak pokazuju da je u ovogodišnjem studenom u odnosu na prošlogodišnji proizvodnja energije porasla za 5,7 posto. Rast bilježe i netrajni proizvodi za široku potrošnju i to za 3,8 posto te kapitalni proizvodi za 0,7 posto.
Ukupna industrijska proizvodnja u Hrvatskoj u studenom je povećana za 0,7 posto u odnosu na listopad, a podaci na godišnjoj razini pokazuju rast industrijske proizvodnje u ovogodišnjem studenom u odnosu na lanjski za 0,2 posto, navodi se u preliminarnim rezultatima Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Iz direkcije za ekonomska istraživanja Raiffeisen Consultinga kažu da niska razina domaće potražnje i dalje ograničava značajniji oporavak industrije. Mjesečna usporedba prema glavnim industrijskim grupama (GIG), izračunata na temelju desezoniranih indeksa, pokazuje da je u studenom u odnosu na listopad proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju bila manja za 9,3 posto, a intermedijarnih proizvoda za 0,4 posto. Istodobno, porasla je proizvodnja kapitalnih proizvoda za 5,3 posto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 2,5 posto, te energije za 0,3 posto.
Kalendarski prilagođeni podaci na godišnjoj razini pak pokazuju da je u ovogodišnjem studenom u odnosu na prošlogodišnji proizvodnja energije porasla za 5,7 posto. Rast bilježe i netrajni proizvodi za široku potrošnju i to za 3,8 posto te kapitalni proizvodi za 0,7 posto. Nasuprot tome, proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju pala je za 13,4 posto, a proizvodnja intermedijarnih proizvoda za 5,2 posto. Podaci DZS-a govore i kako se u prvih jedanaest mjeseci ove godine u usporedbi s lani, proizvodnja energije povećala za 2,1 posto, a netrajnih proizvoda za široku potrošnju 1,9 posto. Istodobno je proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju pala za jedan posto, proizvodnja kapitalnih proizvoda za 1,9 posto i proizvodnja intermedijarnih proizvoda za 6,7 posto.