Slovačka kompanija "Tatravagonka" pokrenuće proizvodnju u Preduzeću za projektovanje, proizvodnju i opravku šinskih vozila "Bratstvo" iz Subotice. U petak u Bratislavi potpisan je ugovor između Agencije za privatizaciju Republike Srbije i slovačke kompanije “Tatravagonka” o privatizaciji preduzeća "Bratstvo" iz Subotice. “Tatravagonka” se tim ugovorom obavezala na to da u “Bratstvo” investira najmanje tri miliona evra i pokrene proizvodnju vagona, koji će se izvoziti u Nemačku, Rusiju, Austriju i druge evropske zemlje. Dolaskom "Tatravagonke" biće spasena fabrika u Subotici, a radnicima obezbeđen posao. Početkom 2009. godine radnici su stupili u štrajk, a tadašnji većinski vlasnik je zbog nemogućnosti organizovanja proizvodnje i sukoba sa radnicima besplatno ustupio svoje akcije državi. Sredinom prošle godine, nakon što je država postala većinski vlasnik "Bratstva", Vlada Srbije obezbedila je radnicima posao i redovnu isplatu zarada kroz realizaciju Programa podrške proizvođačima šinskih vozila u 2009. godini.
Slovačka kompanija "Tatravagonka" pokrenuće proizvodnju u Preduzeću za projektovanje, proizvodnju i opravku šinskih vozila "Bratstvo" iz Subotice.
U petak u Bratislavi potpisan je ugovor između Agencije za privatizaciju Republike Srbije i slovačke kompanije “Tatravagonka” o privatizaciji preduzeća "Bratstvo" iz Subotice.
“Tatravagonka” se tim ugovorom obavezala na to da u “Bratstvo” investira najmanje tri miliona evra i pokrene proizvodnju vagona, koji će se izvoziti u Nemačku, Rusiju, Austriju i druge evropske zemlje.
Dolaskom "Tatravagonke" biće spasena fabrika u Subotici, a radnicima obezbeđen posao. Početkom 2009. godine radnici su stupili u štrajk, a tadašnji većinski vlasnik je zbog nemogućnosti organizovanja proizvodnje i sukoba sa radnicima besplatno ustupio svoje akcije državi.
Sredinom prošle godine, nakon što je država postala većinski vlasnik "Bratstva", Vlada Srbije obezbedila je radnicima posao i redovnu isplatu zarada kroz realizaciju Programa podrške proizvođačima šinskih vozila u 2009. godini. Država je privremeno preuzela ovu fabriku kako bi se pronašao adekvatni strateški partner i “Tatravagonka” sigurno jeste takav partner, jer prodaje vagone nemačkim, ruskim i austrijskim železnicama.
U narednom periodu biće dosta posla za radnike u Subotici, odakle će se vagoni izvoziti širom Evrope. Tender za prodaju "Bratstva" objavljen je u junu ove godine, a pravo učešća imale su samo firme koje su se u poslednjih pet godina bavile proizvodnjom šinskih vozila i koje su prihodovale najmanje 15 miliona evra. "Tatravagonka" je na tenderu za kupovinu imovine "Bratstva" dala ponudu u visini od 5,4 miliona evra. U novo preduzeće biće preuzeti svi radnici "Bratstva".
Slovačka je uspela da privuče svetske gigante automobilske industrije kao što su "Volkswagen", "Hyundai", "Kia", "Peugeot", "Citroen ", kao i kompanije iz elektronske industrije, među kojima su IBM, "Samsung", "Panasonik".