Slovenski Reusable Technologies razvio vlastiti proces za recikliranje električnih baterija

Bez autora
Sep 27 2023

Recikliranje odnosno pomlađivanje litij-ionskih baterija ili elektroničke komponente u proizvodnji novih proizvoda.

Baterijske ćelije, a time i sklopovi baterija, mogu se obnoviti do 92% nakon prve uporabe. Proces se priprema za industrijsku upotrebu.

Suosnivač i direktor Reusable Technologies Tomaž Kren za STA je rekao da su on i suosnivač tvrtke odn. start-up Marko Vrdoljak odlučili reciklirati ćelije jer se one najmasovnije pokreću raznim uređajima.

Oni recikliraju kućište baterije i sve električne žice, a zatim pripremaju pojedinačne baterije za sigurnu ponovnu upotrebu. Krenuli su i s obnavljanjem baterija u izvornom stanju, a korisnici najviše traže obnavljanje baterija iz akumulatorskih bušilica, robotskih usisavača i električnih skutera.

Vlastitim razvijenim procesom pripremaju oko 85 posto baterijskih ćelija za sigurnu ponovnu upotrebu, a svakom takvom ćelijom smanjuju svoj ugljični otisak. Osim toga, spomenutim postupkom produljuju vijek trajanja i korištenje baterija. Prema njihovoj proceduri, inače ga je moguće samo jednom osvježiti.

Prema Krenovim riječima, uz širu i industrijsku primjenu njihovog procesa recikliranja, Slovenija bi se mogla prikazati kao primjer potpunog zatvaranja materijalne petlje istrošenih litij-ionskih baterija. Time bi se postavio standard za cijelu EU i šire, ocijenio je.

Prema njegovim riječima, tijekom procesa se najprije provjerava oštećenje baterijskih ćelija koje bi moglo ugroziti njihovu sigurnost i rad. Zatim se, bez dodirivanja ćelije, spajaju na uređaj za dijagnostičku pripremu, koji uključuje držače baterija, dijagnostičku upravljačku jedinicu itd. ja modul za oporavak i računalo s potrebnim softverom.

Uz pomoć elektrokemijskog procesa, koji se prilagođava početnom stanju svake baterije, one se potom postupno pune. Nakon ovog postupka, oni se kontroliraju i procjenjuje njihovo stanje. Ovisno o rezultatima ispitivanja, baterije su razvrstane u skupine koje su prikladne za različite ponovne uporabe.

Nakon što su baterije pripremljene za sigurnu uporabu, one se ugrađuju u svoje prve prezentacijske proizvode odn džepni prijenosni punjač i višenamjenska ručna svjetiljka. Zbog određenog interesa, ćelije prodaju i sami, uglavnom u Italiju i Nizozemsku. Interesa za njih ima i u Africi.

Tvrtka također razvija uređaj za pohranu energije za kućanstva i mala poduzeća koji pokreće više od tisuću regeneriranih baterijskih ćelija. Glavni partner im je tvrtka DSV iz Šentjernea koja im osigurava nesmetanu proizvodnju i logistiku te svu podršku za daljnje poslovanje.

Djeluju i pod pokroviteljstvom EU konzorcija EIT Climate-KIC i Amsterdam Startupbootcampa, najvećeg startup akceleratora u EU.

Tvrtka, osnovana prošle godine, ima velike planove s navedenim postupkom. Do 2025. trebao bi zaposliti najmanje deset ljudi, a planira preseljenje u veće prostore. Sada radi s dvoje stalno zaposlenih u novosadskom poduzetničkom inkubatoru u Podbrezniku. U listopadu mjesto direktora Reusable Technologies preuzima dosadašnji direktor Vrhnjeg Kemisa Boštjan Šimenc, rekao je Kren.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik