„Daleko idu oni koji zajedno hodaju”, izgovorila je staru kinesku izreku Megi Huang, direktorka Kancelarije za prekookeanske operacije kompanije „Ciđin majning grup” na otvaranju panel diskusije „Zeleni održivi razvoj u saradnji Kine i Srbije” na dvodnevnom skupu „Dijalozi o Kini” održanom u Beogradu.
Ona je naglasila da su dva velika investiciona projekta ove kompanije u Borskom okrugu unapredila položaj Srbije u evropskoj rudarskoj industriji, pri čemu proizvodnja bakra sada čini 18 procenata od ukupne proizvodnje u Evropi. Time je Srbija, kako kaže, dospela na drugo mesto po proizvodnji ove rude.
„U narednih sedam godina ’Ciđin majning’ planira da uloži četiri do pet milijardi američkih dolara u Srbiji, a očekujem da će u tom periodu direktno zapošljavanje premašiti brojku od 10.000 ljudi. Do 2030. imamo cilj da nadmašimo proizvodnju od 500.000 tona bakra, što će Srbiju da pozicionira na mesto najvećeg proizvođača ove rude u Evropi”, najavila je u ime kineske kompanije.
Huangova je podsetila da je kompanija od 2018. uložila 4,5 milijardi dolara u razvoj dva projekta. Tačnije, u razvoj dve kompanije u Boru – „Ciđin koper” na mestu RTB Bor, koja upravlja borskim rudnicima i „Ciđin majning Srbija”, koja upravlja rudnikom zlata i bakra „Čukaru Peki”. Oba projekta su važna u podršci kineskoj inicijativi „Pojas i put”, koja je, kaže, postavila temelje ne samo za razvoj infrastrukture već i za promociju održivog razvoja.
„U Srbiji smo u potpunosti prihvatili ovu misiju, blisko sarađujući s Vladom Srbije i lokalnom zajednicom u Boru na stvaranju modela održivosti koji se proteže daleko izvan granica. Napravili smo značajan napredak ka ’zelenoj transformaciji’ iako razumemo da još mnogo toga treba da se uradi. Dok većina resursa u oba ulaganja leži u dubokim, podzemni ležištima, naša kompanija ubrzava napore da se prevaziđu tehnički i ekonomski izazovi. Vidimo sebe kao važne učesnike u globalnom zelenom razvoju shvatajući da su naši napori samo deo mnogo većeg, globalnog pokreta. Ipak, čvrsto verujemo da ćemo s vama koračati ka svetlijoj i zelenijoj budućnosti”, dodala je direktorka Huang.Ona je iznela podatke da je kompanija uložila više od 2,89 milijardi dolara u tehnološko unapređenje i upravljanje životnom sredinom u rudniku i topionici bakra „Bor”, pretvarajući ga u „zeleni rudnik” koji ispunjava evropske standarde. Smatra da je taj pristup „spasio 120 godina staru državnu rudarsku kompaniju s ivice bankrota”, ali i podstakao lokalni ekonomski rast, povećao prihode stanovništva i značajno uticao na dugotrajno rešavanje zagađenja.
Predstavnici kineskih proizvođača u Srbiji ponovo su istakli da je do 2023. u rudarskom gradu smanjena emisija sumpor-dioksida za 50 odsto, da više nema dana kada prelazi utvrđene granice i da je „time značajno poboljšan kvalitet vazduha, kao i voda u rekama regiona”. Ističu i da je „’Čukaru Peki’ prvi moderan zeleni rudnik u Srbiji, rudnik danas nalik vrtu”, i podsećaju da je tokom prethodnih pet godina kineski proizvođač izdvojio pet milijardi američkih dolara za socijalne doprinose i stvorio 7.000 radnih mesta, a uložio više od 340 miliona dolara za zaštitu životne sredine u Srbiji. Takođe, direktori ovih firmi podsećaju da su rekultivisali područje od 4,33 miliona kvadrata i zasadili 857.000 stabala pomažući time obnovu ekosistema oko rudnika.
Zamenik generalnog direktora „Ciđin majning Srbija” Jang Juankun dodao je i da su oni posvećeni postizanju karbonske neutralnosti kada se radi o emisiji ugljenika do 2050. godine. Takođe, da je strategija firme povećanje izvora obnovljive energije posebno kroz razvoj solarnih energetskih postrojenja, kao i povećanje iskoristivih vodenih resursa. On je napomenuo da je ovo prva kompanija u Srbiji koja je usvojila savremeni standard društvene odgovornosti SA800. Podsetio je i da je njen izvoz premašio milijardu dolara.
Generalni menadžer za CSR sektor u kompaniji „Srbija Ciđin koper” Žang Jićen rekao je da se u proteklih pet godina i ova firma dokazala kao motor zelenog i privrednog razvoja borskog regiona. Rekao je da je prosečna neto plata zaposlenih dostigla 125 hiljada dinara, što je povećanje od 87 odsto u odnosu na vreme dolaska ove firme, koja je, kako je rekao, „uložila 845 miliona dolara, zaposlila više od tri hiljade radnika i u međuvremenu kreirala više od devet hiljada radnih mesta”.
U panel diskusiji menadžer u kompaniji „HBI Srbija Železara Smederevo” Vladan Mihajlović istakao je da su posle dolaska kineskih proizvođača u Srbiju znatno unapređeni do tada zastarela oprema i uslovi rada, a da se na napretku tehnologije svakodnevno radi. Aleksandar Vojvodić, glavni inženjer projekta „Čista Srbija”, koji sprovodi kineski partner, najavio je da će savremene tehnologije očistiti reke moravskog sliva, područja u kom su se pored tolikih reka stanovnici do juče borili za kvalitetnu pijaću vodu. Takođe, da će ovaj projekat doprineti ekološkom čišćenju vode, vazduha i zemljišta na polovini teritorije Srbije, a time i poboljšanju kvaliteta života trećine našeg stanovništva.