Srbija regionalni lider u izvozu naoružanja

Bez autora
Nov 23 2010

Srbija je najveći izvoznik naoružanja i vojne opreme u regionu, jer je u 2008. godini izdala 343 dozvola za izvoz oružja u vrednosti od oko 580 miliona dolara. Najznačajnije destinacije u kojima Srbija izvozi oružje su Irak, SAD, Crna Gora, Bugraska, Nemačka i Belgija. U 2008. godini u Srbiji izdato je i 176 dozvola za uvoz naoružanja i vojne opreme u vrednosti od 130 miliona dolara. U Srbiji trgovinom oružja mogu se baviti samo registrovana lica, a u toku 2008. godine u Registru Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja bilo je upisano 122 privredna subjekta koja mogu da obavljaju spoljnu trgovinu kontrolisanom robom. Jugoimport SDPR je javno preduzeće osnovano za izvoz naoružanja i vojne opreme u inostranstvo u ime države, koje posluje bez monopola i po svim tržisnim uslovima, koja važe za bilo koje privatno društvo u zemlji. Regionalni seminari i predstavljanje nacionalnih izveštaja o izvozu oružja doprinose transparentnosti i uzajamnom poverenju zemalja regiona u oblasti izadavanja dozvola...

Srbija regionalni lider u izvozu naoružanjaSrbija je najveći izvoznik naoružanja i vojne opreme u regionu, jer je u 2008. godini izdala 343 dozvola za izvoz oružja u vrednosti od oko 580 miliona dolara, rečeno je danas na predstavljanju regionalnih i nacionalnih izveštaja o izvozu naoružanja na zapadnom Balkanu.

Najznačajnije destinacije u kojima Srbija izvozi oružje su Irak, SAD, Crna Gora, Bugraska, Nemačka i Belgija, rekla je Jasmina Roskić iz Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja na konferenciji koju je organizovao Centar za kontrolu lakog naoružanja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi (SEESAC).

Roskić je dodala da je u 2008. godini u Srbiji izdato i 176 dozvola za uvoz naoružanja i vojne opreme u vrednosti od 130 miliona dolara.

Ona je navela da se u Srbiji trgovinom oružja mogu baviti samo registrovana lica, a da je u toku 2008. godine u Registru Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja bilo upisano 122 privredna subjekta koja mogu da obavljaju spoljnu trgovinu kontrolisanom robom.

"Jugoimport SDPR je javno preduzeće osnovano za izvoz naoružanja i vojne opreme u inostranstvo u ime države, koje posluje bez monopola i po svim tržisnim uslovima, koja važe za bilo koje privatno društvo u zemlji", objasnila je Roskić.

Prema njenim rečima, regionalni seminari i predstavljanje nacionalnih izveštaja o izvozu oružja doprinose transparentnosti i uzajamnom poverenju zemalja regiona u oblasti izadavanja dozvola.

"Srbija je posvećena transparetnom sistemu izvozne kontrole, koju ostvaruje ratifikovanjem međunarodnih sporazuma i konvecija, kao i poštovanjem rezolucija Saveta bezbednosti UN kao preporuka za evropsku bezbednost i saradnju", rekla je Roskić

Ona je objasnila da izdate dozvole o izvozu vojne opreme važe godinu dana, da se posle tog vremena prikupljaju podaci o njihovoj realizaciji i da se zbog toga tek sada predstavlja izveštaj za 2008, kao i da će naredne godine početi da se prikupljaju podaci za 2009. godinu.

Pored Srbije najnovije nacionalne izveštaje o izvozu oružja izneli su i predstavnici Albanije, Bosne i Hercegovine i Makedonije.

Savetnik ministra spoljnih poslova BiH Branimir Mandić rekao je da je neophodno da se javnost u regionu upozna sa dešavanjima u oblasti trgovine naoružanja i da se na taj način "demistifikuju priče o tajnosti koje postoje kada se govori o izvozu i uvozu naoružanja".

On je dodao da u BiH država izdaje dozvole za izvoz naoružanja uz saglasnosti ministarstava odbrane, bezbednosti i inostranih poslova.

Predstavnik Makedonije Duško Ivanov rekao je da ta zemlja, zbog svetske ekonomske krize, u pomenutom periodu nije imala nijedan sklopljen ugovor o izvozu oružja, ali da je zbog centralne pozicije na Balkanu, bila uklučena u sve aktivnosti koje se tiču tranzicije naoružanja ka krajnjim adresama u lancu regularne trgovine.

Centar za kontrolu lakog naoružanja u istočnoj i jugoistočnoj Evropi je 2006. godine zajedno sa zemljama zapadnog Balkana započeo proces izrade godišnjih nacionalnih izveštaja o prometu naoružanja.

Od tada SEESAC neprekidno pomaže relevantnim nadležnim organima u Albaniji, BiH, Bivšoj jugoslovenskoj republici Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji, a zahvaljujucvhi tome, ove zemlje sada redovno rade godišnje nacionalne izveštaje o prometu oružja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik