Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović izjavila je danas da će Srbija svojim mineralnim resursima u narednom periodu biti značajna država na evropskom i svetskom tržištu retkih minerala i važnih metaličnih i nemetaličnih sirovina.
Đedović je u obraćanju na konferenciji „Mineralni resursi Srbije, održivi rast kroz odgovorno rudarstvo”, u organizaciji Delfi ekonomskog foruma, poručila i da je naša država spremna da razvija rudarstvo uz poštovanje standarda zaštite okoline.
Ministarka je istakla da rudarstvo u našoj zemlji ima dugu tradiciju, budući da je prvi zakon o rudarstvu u Srbiji donet 1412. godine, dok je prvi zvanično otvoreni rudnik u Evropi „Rudna glava” kod Majdanpeka.
Ona je ukazala na to da je rudarstvo danas važan činilac privredne aktivnosti i rasta u Srbiji, navodeći da je početkom ove godine ta grana industrije učestvovala sa 2,6 odsto u BDP-u u prvom kvartalu i 2,3 odsto u drugom kvartalu.
Takođe, kako je dodala, rudarstvo beleži višu stopu rasta od industrijske proizvodnje, jer je industrijska proizvodnja od januara do jula ove godine u odnosu na isti period 2021. porasla za 2,7 odsto, dok je rudarstvo raslo preko 30 odsto, što je rezultat povećanih ulaganja, naročito u eksploataciju i preradu u rudniku bakra.
Prema njenim rečima, u rudarskom sektoru je 2021. godine bilo zaposleno 27.000 ljudi, od čega 8.500 u rudnicima metala, sa tendencijom povećanja tog broja.
Trenutno se u Srbiji obavljaju geološka istraživanja na 178 istražnih polja, od čega su 120 polja metaličnih sirovina, između ostalog, bakra, zlata, olova, cinka, srebra, dva istražna polja energetskih sirovina, i 56 polja na kojima se istražuju nemetalične sirovine, precizirala je Đedović.
Srbija je bogata mineralnim sirovinama, pre svega bakrom, zlatom, srebrom, olovom, cinkom, boratima i litijumom, naglasila je ona i dodala da su mineralne sirovine u eri savremenih tehnologija osnov razvoja savremenog društva i nužan preduslov postojanja savremene civilizacije.
Rudarska delatnost u kontekstu energetske nezavisnosti zemlje i daljeg privrednog rasta nije stvar izbora, nego je neminovnost. Zadatak države jeste da, zajedno sa rudarstvom, bogatstvo koje imam koristi na racionalan, odgovoran i održiv način, uvažavajući prirodu i vodeći računa o zajednicama na koje ono ima uticaj, poručila je ministarka.
Prema njenim rečima, cilj Vlade jeste da sačuva rudarstvo i omogući mu da se razvija i bude moderno, efikasno i održivo, kako bismo kao zemlja mogli da stvaramo bolje uslove za građane i privredu.
Podjednako je važno da stalno podižemo kriterijume zaštite prirode, jer bez zaštite životne sredine nema ni modernog i održivog društva. Spremni smo da stvaranjem lanca vrednosti značajno utičemo na dalji privredni rast Srbije, uz sve mere predostrožnosti zaštite prirode i naših prirodnih bogatstava, zaključila je Đedović.
Ministarka je na marginama konferencije održala bilateralni sastanak sa ministrom energetike i rudarstva Republike Srpske Petrom Đokićem, na kojem je konstatovano da je za dobrobit građana važno nastaviti i intenzivirati saradnju na svim zajedničkim projektima.
Đokić je ukazao na to da saradnju treba intenzivirati kroz aktiviranje Mešovitog energetskog komiteta, koji je osnovan pre nekoliko godina, a koji bi mogao da posluži kao podloga za obradu raznih energetskih pitanja.