Stabilna opskrba lijekovima postaje najveći izazov farmaceutske industrije

Bez autora
Nov 20 2023

Nestašice lijekova sve su učestalije na našem tržištu pa stabilna opskrba postaje najveći izazov farmaceutske industrije.

Rast troškova i regulirane cijene najviše ugrožavaju proizvodnju generičkih lijekova. HUP-ova Udruga proizvođača lijekova traži stoga hitno usklađivanje cijena najugroženijih lijekova s inflacijom. Povećalo bi to trošak zdravstvenog sustava za malih pola posto a pacijentima bi osiguralo sigurnu opskrbu ključnim lijekovima.

Iz ovih pogona koprivničke farmaceutske industrije na tržište će se ove godine plasirati 50 milijuna pakiranja lijekova. Više je to nego lani, ali i uz veće izazove.

- Suočavamo se s enormnim rastom troškova proizvodnje i ne možemo to kompenzirati svojim uštedama na kojima mukotrpno radimo. Cijene bi trebale ići gore ako želimo osigurati profitabilnost, da nastavimo rasti i investirati, rekao je Hrvoje Čeović, predsjednik Uprave Belupa.

U Hrvatskoj je ove godine prijavljeno 185 nestašica lijekova, od čega čak 115 generičkih, posebice za kardiovaskularne i onkološke bolesti. Jednog od najtraženijih antibiotika, Klavocina, neće biti na tržištu iduća dva mjeseca, upozoravaju iz Plive.

- Cijene naših lijekova stagniraju ili padaju zbog sustava refenciranja i upitna je održivost farmaceutske industrije. Moramo naći drugi model koji će omogućiti da imamo sve lijekove u suprotnom oni najjeftiniji lijekovi koji čine okosnicu imat ćemo sve više nestašica, naglasio je Mihael Furjan, predsjednik Uprave Plive.

Udruga proizvođača lijekova traži usklađivanje cijena najugroženijih lijekova s inflacijom te javnu nabavu za više proizvođača. Prosječnu cijenu generičkog lijeka od 4 eura i 40 centi smatraju neodrživom.

- U Hrvatskoj 50 posto ljudi umire od kardiovaskularnih bolesti, to je oko 20 tisuća godišnje. Ovo je lijek koji se koristi od samog početka terapije. Mjesečna terapija košta 90 centi ili po jednoj tableti 3 centa, ovo je osvježivač daha, tu je šećer voda i malo arome. Jedna kutija košta 70 centi ili po dražeji 2 centa, rekla je Ana Gongola, predsjednica Udruge proizvođača lijekova HUP-a.

Proizvođače bi zadovoljilo 15-postotno povećanje cijena za lijekove koji stoje do 25 eura te 10-postotno za one do 50 eura. Trošak zdravstvenog sustava povećao bi se za 30 milijuna eura ili samo pola posto.

- Porezni prihodi rastu za 18 posto u ovoj godini znači država je bila veliki dobitnik inflacije i doprinosi na zdravstvo su rasli zbog veće zaposlenosti i rasta plaća pa mi očekujemo da se nađe rješenje, istaknuo je Furjan.

Na potezu je Vlada, razgovori su najavljeni za idući tjedan.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik