Vrednost akcija nemačkog proizvođača generičkih lekova Štada (Stada) opala je za 7,6 odsto, a razlog su najvećim delom problemi u poslovanju preduzeća u vlasništvu te kompanije u Srbiji.Štada je teško da će uspeti da ostvari ciljeve koje je za ovu godinu postavila u vezi sa visinom prometa i zarade, ukoliko se barem u poslednjem kvartalu vidno ne popravi situacija u Srbiji. Zbog toga je juče između Hemofarma u Vršcu, koji je u vlasništvu Štade i veledrogerije Velefarm, potpisan plan o restrukturisanju koji će obezbediti da Velefarm Hemofarmu vrati zaostale dugove.
Vrednost akcija nemačkog proizvođača generičkih lekova Štada (Stada) opala je za 7,6 odsto, a razlog su najvećim delom problemi u poslovanju preduzeća u vlasništvu te kompanije u Srbiji.
Kako je navedeno u saopštenju firme, Štada teško da će uspeti da ostvari ciljeve koje je za ovu godinu postavila u vezi sa visinom prometa i zarade, ukoliko se barem u poslednjem kvartalu vidno ne popravi situacija u Srbiji.
Zbog toga je, piše u saopštenju, juče između Hemofarma u Vršcu, koji je u vlasništvu Štade i veledrogerije Velefarm, potpisan plan o restrukturisanju koji će obezbediti da Velefarm Hemofarmu vrati zaostale dugove.
Prema navodima iz saopštenja, Štada je "zbog nelikvidnosti srpskih veletrgovaca u trećem kvartalu zabeležila negativne efekte koji se odražavaju na dobit u visini od 29,5 miliona evra".
Dodaje se da se najveći deo odnosi upravo na dugove koje prema Hemofarmu ima Velefarm, preduzeće u kojem pored srpske države, manjinsko učešće ima i sam Hemofarm, odnosno Štada.
Potpisani plan o restrukturisanju podrazumeva i angažman posebnog opunomoćenika koji će u Velefarmu sprovesti nužne promene.
Planirane izmene treba da omoguće da Velefarm Hemofarmu postepeno, u roku od nekoliko godina, vrati zaostale dugove.
Hemofarm će pak, "sa novim rukovodstvom, izmeniti lokalni model distribucije sa ciljem poboljšanja sistema rizika u odnosu na veletrgovinu i mušterije", navodi se u saopštenju Štade.
Štada je prošle godine imala promet od 1,569 milijardi evra, a ima firme u Nemačkoj, Rusiji, Irskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji, kao i u Kini i Vijetnamu.