Pre 100 godina u Subotici je formirana ovdašnja najveća fabrika.
Dugo vremena više nije ni najveća ni najuspešnija, ali je ipak među malobrojnima koje su izdržale pored vremena i ratove, promenu nekoliko država, političkih sistema, ekonomskih tumbanja...
Na činjenicu da je pre jednog veka u Subotici osnovana fabrika elektromotora „Sever” podsetili su oni koji više ne rade tamo. Nekoliko bivših radnika „Severa”, okupljenih u Udruženje građana Subotice „Solidarnost” – koje je i osnovano kako bi odbranilo ona prava iz rada za koja su smatrali da su im tokom privatizacije uskraćena.
Ali to je već savremena istorija. A u prethodnom veku, 8. februara 1923. godine, objavljen je poziv za osnivanje deoničkog društva „Sever” podsetio je Mikloš Nađ Olajoš, predsednik Udruženja „Solidarnost”. Ipak, za formalni početak rada uzima se 3. mart te godine, kada je objavljen spisak deoničara, među kojima je najveća bila majka firma „Ferum”. Tako je fabrika počela sa radom sa početnim kapitalom od 1,115 miliona dinara.
U dugoj istoriji „Severa” bilo je i uspona i padova, a po rečima mr Jovana Redakovića, inženjera elektrotehnike, njene najuspešnije godine bile su sedamdesete i osamdesete u 20. veku, kada je fabrika elektromotora osvajala nove proizvode. Građeni su novi pogoni, radnici i inžinjeri su osim proizvodnje elektromotora, po čemu je fabrika bila najpoznatija, savladali i proizvodnju velikih električnih mašina, sarađivali sa najvećim kompanijama u ovoj oblasti i izvozili po čitavom svetu. U tom periodu „Sever” je zapošljavao i do šest hiljada radnika.
Mr Radaković kaže da se tek sa raspadom Jugoslavije „Sever” okrenuo i zahvaljujući svojim kadrovima brzo savladao remont hidro i turbo generatora u hidroelektranama i termoelektranama.Međutim, nekadašnji gigant nije uspevao da radi u novim, promenjenim uslovima, proizvodnja je zamirala, fabrika je balansirala na ivici stečaja i očekivalo se da će privatizacija koja je urađena 2005. godine predstavljati rešenje. Za inžinjera Vanju Dragojlovića bila je to pljačkaška privatizacija. „Sever” je austrijska firma ATB kupila za 315 hiljada evra, da bi ubrzo i novi vlasnik zapao u teškoće. Preduzeće „Sever” preuzela je kineska korporacija, koja je zaustavila propadanje i konsolidovala firmu. Za svega dve do tri decenije „Sever” je od nekoliko hiljada radnika, postao fabrika koja danas zapošljava oko 350 radnika, a proizvodnja se i dalje bazira na različitim tipovima elektromotora.
Udruženje građana „Solidarnost” obeležavanjem veka postojanja fabrike „Sever” želi da podseti na industrijski potencijal kojim je Subotica nekada raspolagala
„Osim toga, smatramo da Srbija može biti samostalna i nezavisna samo ako imaju svoju privredu, ako ima svoju industriju, jer u tom slučaju niko vas ne može uslovljavati. Smatramo da na tome mora da bude težište aktivnosti jer je to naš interes”, kaže Mikloš Nađ Olajoš.
Za ovog komunistu, po političkom opredeljenju, u podsećanju na „Sever” mora da se kaže i da je to bila fabrika koja je gradila i društvo i ljude, koja je zapošljavala i obezbeđivala radnicima veći životni standard.