Tekstilna industrija - Prepoznatljiv kvalitet i vlastita proizvodnja, ali tržište EU je (ne)dostižno

Bez autora
Nov 16 2022

Tekstilna industrija jedna je od najrazvijenijih u BiH. Nažalost, u godinama nakon rata puno kompanija se okrenulo lohn poslovima, mada se u posljednje vrijeme dosta njih odlučuje da bar dio proizvodnje budu vlastite kreacije s kojima se trude osvojiti dio tržišnog kolača.

Dobavljači

Kako su nam kazali naši sagovornici iz tekstilne, ali i industrije kože i krzna, najveći problem s kojim se trenutno susreću jeste problem nedostatka radne snage.

- Kvalitet imamo, ali nam je problem radna snaga koja napušta BiH, pa je sve manje onih koji će taj kvalitet da proizvode, kazao je Fahrudin Čančar, direktor kompanije Zenko iz Zenice.

Riječ je o kompaniji koja je jedan od vodećih i najkvalitetnijih proizvođača radne odjeće na području BiH, a koja, prema Čančarevim riječima, 60 posto svoje proizvodnje plasira u izvoz, dok je 40 posto njihove odjeće namijenjeno domaćem tržištu.

- Osim radne snage, mi kao kompanija nemamo drugih većih problema. Kada je u pitanju izvoz u EU, sve ide u skladu sa dogovorom koji potpišemo s partnerima. Kada je u pitanju EU tržište i njihov odnos prema nama, oni, nažalost, još smatraju da u BiH i dalje postoji ta jeftina radna snaga, što već dugo nije slučaj, istakao je Čančar.

Dodao je kako bi kompanije iz BiH mogle pozitivno iskoristiti situaciju nastalu nakon pandemije i rata u Ukrajini, koja se ogleda u tome da se sad puno kompanija iz EU okreće BiH jer su im Kina i druge zemlje Dalekog istoka, s kojima su ranije sarađivali, postale preskupe.

- Transport, sirovine, repromaterijal, radna snaga, sve ono što je ranije u Kini bilo dostupno sada je preskupo, kazao je Čančar.

Dodao je da kompanija Zenko već deset godina radi samo svoje proizvode.

- Mi izvozimo samo vlastiti proizvod, sve je naše od materijala i dizajna i sa svojim proizvodima učestvujemo na tenderima širom Evrope. Mislim da bi orijentacija firmi iz BiH, koje rade u tekstilnom sektoru, trebalo da bude na tome da proizvode i izvoze vlastite gotove proizvode, jer je to bolji način da se tekstilna industrija oporavi, poručio je Čančar.

Još jedna zenička kompanija pokušava da radi i na domaćem i na inostranom tržištu. Riječ je o kompaniji Empress koja proizvodi radnu odjeću za žene i muškarce, medicinske uniforme, ugostiteljske uniforme, kućni dekor, posteljine i druge proizvode od tekstila. Uz lohn poslove, ima i vlastitu kolekciju proizvoda za rad u bašti Queen of garden.

- Naša kompanija izvozi u EU i uglavnom se radi o lohn poslovima, dok vlastite proizvode plasiramo na tržištu BiH. Kada je riječ o izvozu, već smo izvozili u Hrvatsku, Austriju, Njemačku, Švedsku i Norvešku, a da bi kompanije više izvozile u EU, potrebno je da imaju izuzetno kvalitetan rad, proizvode, mašine novije generacije i po mogućnosti standarde kao što su ISO 9001, 14000, SA 8000 ili BSCI..., koji će kupcima u EU pokazati da je riječ o zaista kvalitetnim proizvodima, kazali su nam iz Empressa.

Oni smatraju da mnogim kompanijama izvoz u EU onemogućavaju procedure koje zahtijevaju EU kupci.

- Da bi se olakšao izvoz, potrebno je smanjiti procedure, jer se po mjesec-dva čekaju odobrenja za lohn poslove. Bilo bi potrebno to skratiti, ali i raditi na tome da se sve elektronski objedini, pogotovu što većina proizvodnji nije u centrima gdje su ispostave, pa svima to stvara dodatne troškove. S obzirom na to da smo u vremenu digitalizacije, nema potrebe za ovjere papira i skupljanje dokumenata, što mnogo košta, smatraju u Empressu, te dodaju da je uz pojednostavljenje propisa neophodno stabilizirati i cjelokupnu političku situaciju u BiH “jer nitko ne voli konstantne promjene”.

- Podrška domaćih i međunarodnih organizacija kompanijama je neophodna, jer tekstilna industrija, kao nisko kumulativna grana, teško može opstati bez te pomoći, kažu u Empressu.

A domaće kompanije podršku su dobile i od EU koja je kroz projekat EU4BusinessRecovery osigurala bespovratna sredstva od 1,3 miliona eura za 29 bh. kompanija u sektoru proizvodnje tekstila, odjeće, kože i obuće.

- BiH ima ogroman potencijal i uz pravu podršku, preduzetnici su pokazali da mogu uspjeti. Od početka pandemije osigurali smo oko 70 miliona eura kroz različite programe kako bismo preduzetnicima i preduzećima u Bosni i Hercegovini pružili finansijsku i praktičnu podršku koja im je potrebna, poručio je nedavno Johann Sattler, šef Delegacije EU u BiH.

Da je podrška kompanijama potrebna, smatraju i u kompaniji NBM iz Kozarske Dubice.

- Podrška je zaista neophodna, te je nakon učešća u projektu koji je podržala EU kompanija sada aplicirala za sredstva preko Ministarstva privrede i preduzetništva RS-a, kazao nam je Siniša Dejanović iz kompanije NBM.

Inače, ova kompanija radi jedan dio vlastite proizvodnje, a riječ je o sportskoj odjeći i zimskim kaputima.

- Mali dio proizvodnje ide za izvoz i uglavnom radimo za njemačke firme u vidu lohn poslova. To su usluge ili kompletnog dizajna i šivanja ili samo šivanja, imamo više firmi, pa zavisi od dogovora s njima. Ono što mogu reći jeste da su bh. firme i njihovi proizvodi zaista prepoznati na EU tržištu. Mi imamo firme s kojima sarađujemo godinama, naše stalne partnere, ali i one s kojima povremeno sklapamo poslove. Znači, firme iz EU znaju za naš kvalitet i vraćaju nam se s novim narudžbama, kazao je Dejanović.

Složio se on s našim sagovornicima da je za jači izvoz u EU neophodno pojednostaviti carinske procese i procedure.

Obrazovanje

- Složeni carinski propisi su problem za kupce iz EU jer oni ne razumiju tu vrstu barijera, koje su u EU davno uklonjene i njima je teško objasniti svu tu papirologiju koju je neophodno uraditi kako bismo realizovali izvoz, naglasio je Dejanović, te kao i direktor kompanije Zenko istakao problem nedostatka radne snage i srednjeg stručnog obrazovanja, odnosno srednje tekstilne škole.

Prema njegovim riječima, kada bi se riješio problem radnika, sigurno je da bi NBM krenuo više u proces vlastite proizvodnje.

Kompanija Nerzz Bešlagić jedan je od vodećih bh. brendova u sektoru kože i krzna u našoj zemlji. Malik Bešlagić iz ove kompanije kazao je da je firmama iz ovog sektora neophodna jača podrška koju trenutno nemaju od bh. vlasti.

- Iako smo fokusirani na bh. tržište, mislim da bismo kao kompanija mogli odgovoriti i zahtjevima EU tržišta, jer su naši proizvodi svojim kvalitetom već prepoznati i u regionu, rekao je Bešlagić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik