Tender za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa u Crnoj Gori do kraja godine

Bez autora
Jun 12 2011

Tender za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa u crnogorskom podmorju biće objavljen do kraja godine, a pismo o zainteresovanosti za istraživanje nafte i gasa u crnogorskom podmorju poslalo je 18 svjetskih renomiranih kompanija, među kojima su i američki Exxon Mobile, ruski Gasprom i norveški Statoil. Pripremljen je tender za izbor konsultanta koji će pomoći u cijelom procesu, do zaključivanja ugovora. Raspisivanje tendera do sada je nekoliko puta najavljivano ali je Vlada željela da kvalitetno pripremi neophodnu zakonsku i pozakonsku regulativu, kako bi proces protekao u skladu sa najboljim svjetskim standardima. Bez obzira na to što nam je teritorija mala, moramo imati sve kao Norveška ili Sjedinjene Američke Države.

Tender za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa u Crnoj Gori do kraja godineTender za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa u crnogorskom podmorju biće objavljen do kraja godine, potvrđeno je Pobjedi iz Ministarstva ekonomije, a pismo o zainteresovanosti za istraživanje nafte i gasa u crnogorskom podmorju poslalo je 18 svjetskih renomiranih kompanija, među kojima su i američki Exxon Mobile, ruski Gasprom i norveški Statoil, piše Pobjeda.

Pomoćnik ministra ekonomije Vladan Dubljević rekao je da je pripremljen tender za izbor konsultanta koji će pomoći u cijelom procesu, do zaključivanja ugovora. Raspisivanje tendera do sada je nekoliko puta najavljivano ali je, kako je objasnio Dubljević, Vlada željela da kvalitetno pripremi neophodnu zakonsku i pozakonsku regulativu, kako bi proces protekao u skladu sa najboljim svjetskim standardima.

- Bez obzira na to što nam je teritorija mala, moramo imati sve kao Norveška ili Sjedinjene Američke Države. Nije to posao za dan ili dva. Ne treba raspisati tender, a da nijeste spremni za njega. Kada se jednom potpiše ugovor – izgubljen je resurs - naveo je Dubljević.

Ugovor o koncesiji za proizvodnju podrazumijeva fazu istraživanja, verifikacije rezervi i proizvodnje, što obično traje do 30 godina, a taj ugovor će na kraju verifikovati parlament. Takođe, ugovor traje do dvije godine i sklapa se za područja koja nijesu dovoljno istražena.

- Ugovor za koncesiju za istraživanje služi samo kompanijama koje se bave istraživanjem, da ih obave i dostave Vladi podatke. Oni to rade, jer imaju pravo da te podatke prodaju u periodu od tri godine naftnim kompanijama - saopštio je Dubljević.

U Ministarstvu ekonomije smatraju da je „veoma neozbiljno“ tvrditi da Crna Gora ima sigurne komercijalne rezerve nafte i gasa. Dubljević je rekao da se, čak ni kada se krene sa bušenjem i dođe do nafte i gasa, ne zna da li su te rezerve komercijalne. On je dodao da Albanija polovinu potreba vuče iz Jadranskog basena, italijanski ENI 40 odsto zadovoljava iz ležišta u Jadranu, dok Hrvatska ima komercijalna ležišta i obezbjeđuje dvije i po milijarde kubnih metara gasa godišnje sa istog prostora.

Naftne kompanije, kako je naveo Dubljević, ne propuštaju sedimentne basene kakav je u području Jadrana, jer je njih malo po svijetu.

Biznis sa naftom je viskorizičan i njegovo finansiranje ne prate banke, već same firme iz svojih rezervi. Svako ko bude krenuo u istraživanje nafte i gasa „rizikovaće između 200 do 500 miliona eura“.

- Kada neko rizikuje toliko ulaganje, on traži zaštitu u zakonskoj regulativi. O onome što propisuje zakon se ne pregovara. Taj posao može da bude dobar ili agonija za državu - ocijenio je Dubljević.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik