Teški uslovi poslovanja proizvođača papira i kartona

Bez autora
Jul 07 2010

Proizvođači papira i kartona u Srbiji nalaze se u veoma teškoj situaciji, posluju pod znatno težim uslovima od konkurencije u okruženju, pa od Vlade Srbije traže subvencije, kako bi imali bar iste uslove poslovanja kao i slične forme u našem okruženju. Stanje u ovoj delatnosti je alarmantno i država bi morala da subvencioniše proizvođače po toni sakupljenog ili prerađenog starog papira, kao što se to radi u svim zemljama u okruženju. U Hrvatskoj za tonu prerađenog papira se dobija 15 evra, a subvencija za tonu sakupljenog papira je 35 evra, dok se u Mađarskoj za tonu sakupljenog papira dobija i do 60 evra subvencija. U Srbiji nema dovoljno osnovne sirovine za preradu, pa je država proizvođačima delimično izašla u susret i pomogla time što je pristala da se stari papir sakupljen u Srbiji daje proizvođačima papira. Ova industrija svuda u svetu ima perspektivu. To se posebno odnosi i na Srbiju u kojoj tek treba da zažive evropski zakoni i u ovoj oblasti, a to je ambalaža i ambalažni otpad. U Srbiji je za prvih pet meseci ove godine sakupljeno oko 19.000 tona ostataka i otpadaka od papira, što je za 25,5 posto više nego u istom periodu 2009. godine...

Teški uslovi poslovanja proizvođača papira i kartonaProizvođači papira i kartona u Srbiji nalaze se u veoma teškoj situaciji, posluju pod znatno težim uslovima od konkurencije u okruženju, pa od Vlade Srbije traže subvencije, kako bi imali bar iste uslove poslovanja kao i slične forme u našem okruženju.

Stanje u ovoj delatnosti je alarmantno i država bi morala da subvencioniše proizvođače po toni sakupljenog ili prerađenog starog papira, kao što se to radi u svim zemljama u okruženju. U Hrvatskoj za tonu prerađenog papira se dobija 15 evra, a subvencija za tonu sakupljenog papira je 35 evra, dok se u Mađarskoj za tonu sakupljenog papira dobija i do 60 evra subvencija. U Srbiji nema dovoljno osnovne sirovine za preradu, pa je država proizvođačima delimično izašla u susret i pomogla time što je pristala da se stari papir sakupljen u Srbiji daje proizvođačima papira.

Ova industrija svuda u svetu ima perspektivu. To se posebno odnosi i na Srbiju u kojoj tek treba da zažive evropski zakoni i u ovoj oblasti, a to je ambalaža i ambalažni otpad.

U Srbiji je za prvih pet meseci ove godine sakupljeno oko 19.000 tona ostataka i otpadaka od papira, što je za 25,5 posto više nego u istom periodu 2009. godine. Ove godine je u istom periodu izvezeno celuloze, papira i proizvoda od papira u vrednosti od 86,2 miliona dolara, što je za 16,3 posto više nego od januara do maja 2009. godine, dok je izvezeno stare hartije u vrednosti 3,5 miliona dolara, odnosno oko 30.000 tona, a uvezeno u vrednosti od 3,3 miliona dolara, odnosno oko 14.000 tona.

Ukupna robna razmena celuloze, papira i prerade papira u 2009. godini iznosi  718 miliona dolara ili za 14 posto manje nego u 2008. godini. Izvoz je ostvaren u vrednosti od 199 miliona dolara, što je za 3,9 posto manje nego 2008. godine. Uvoz je ostvaren u vrednosti od 518,9 miliona dolara, što je za 17 posto manje nego prethodne godine.

Trgovinski deficit formiran je u vrednosti od 319,9 miliona dolara i manji je za 34 posto nego u 2008. godini kada je iznosio 418 miliona dolara, dok je pokrivenost uvoza sa izvozom ostvarena sa 38 posto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik