Za 11. novembar u Ljubljani je zakazan sastanak na kojem grupa privrednika okupljenih oko Luke Koper treba da utvrdi stretegiju za razgovore sa kompanijom "Fijat automobili Srbija" (FAS). Sastanak sa predstavncima FAS trebalo bi da se održi od 15. do 18. novembra, a tom prilikom će Luka Koper ponuditi FAS-u da izvoz automobila iz Kragujevca obavlja preko ove luke. Luka će im zauzvrat ustupiti četrdesetak posebnih vagona za prevoz automobila od Kragujevca do Kopra. Luka Koper ima jedan od najvećih terminala za pretovar automobila u Sredozemlju. No, iako se trenutno obavlja pretovar za oko 20 proizvođača automobila, koparska luka u tom segmentu ima mnogo neiskorišćenih kapaciteta. Posao s kragujevačkom fabrikom pomogao bi oporavku korporacije koja tokom poslednje dve godine beleži veliki pad prometa - u 2008. pretovareno je 570.000, dok je prošle godine svega 311.000 vozila...
Za 11. novembar u Ljubljani je zakazan sastanak na kojem grupa privrednika okupljenih oko Luke Koper treba da utvrdi stretegiju za razgovore sa kompanijom "Fijat automobili Srbija" (FAS), saznaje "Blic".
Sastanak sa predstavncima FAS trebalo bi da se održi od 15. do 18. novembra, a tom prilikom će Luka Koper ponuditi FAS-u da izvoz automobila iz Kragujevca obavlja preko ove luke. Luka će im zauzvrat ustupiti četrdesetak posebnih vagona za prevoz automobila od Kragujevca do Kopra.
Za potvrdu ove informacije obratili smo se Luci Koper, a vođa službe za odnose s javnošću Sebastjan Šik za "Blic" je rekao: "Istina je da smo zainteresovani da izvoz vozila proizvedenih u Kragujevcu ide preko naše luke. Vode se razgovori, ali ništa nije još dogovoreno".
Luka Koper ima jedan od najvećih terminala za pretovar automobila u Sredozemlju. No, iako se trenutno obavlja pretovar za oko 20 proizvođača automobila, koparska luka u tom segmentu ima mnogo neiskorišćenih kapaciteta. Kako piše "Delo", posao s kragujevačkom fabrikom pomogao bi oporavku korporacije koja tokom poslednje dve godine beleži veliki pad prometa - u 2008. pretovareno je 570.000, dok je prošle godine svega 311.000 vozila.
Robert Sever, direktor udruge za promet i veze pri Privrednoj komori Slovenije, izjavio je da je kriza snažno pogodila transportne usluge u Sloveniji, pa bi ih posao s "Fijatovim" automobilima mogao oživeti.
Zbog ugovora o slobodnoj trgovini s Rusijom, Turskom i Belorusijom, u slovenačkim privrednim krugovima Srbiju doživljavaju kao odskočnu dasku za bescarinski nastup na istočnim tržištima. U Srbiji već posluje više od 300 slovenačkih preduzeća, a šansu za dobar posao s "Fijatom" vidi i prevoznik "Intereuropa" koja poseduje 505 teretnih i dostavnih kamiona. Slovenačka štampa piše da je prednost "Intereurope" u tome što ima veliki terminal na odličnoj lokaciju u Dobanovcima kod Beograda, kao i u gradu Čehovu u Rusiji, zemlju u koju "Fijat" namerava da izveze što više automobila iz Kragujevca.
Prema najavama iz kompanije "Fijat automobili Srbija", tokom 2011. i 2012. godine u Kragujevcu će biti organizovana najpre probna, a zatim i serijska proizvodnja dva nova "Fijatova" modela bazirana na platformi "punta evo". Predviđeno je da se u početku u Kragujevcu proizvodi 200.000 automobila, od čega će se oko 95 odsto izvoziti. Da je Srbija, kao što je najavljivano, kupila Luku Bar, pitanje destinacije preko koje će se izvoziti "punto" verovatno se ne bi postavljalo. I bez toga gradonačelnik Bara Žarko Pavićević prilikom nedavnog boravka u Kragujevcu izjavio je da očekuje da će se, kao što je nekada "jugo" išao u Ameriku preko Luke Bar, nešto slično dešavati i sa "puntom". S obzirom na loše stanje pruge Beograd-Bar veliko je pitanje hoće li se Pavićeva očekivanja ispuniti. Iz tih razloga samo mali procenat robne razmene Srbije sa svetom obavlja se preko Luke Bar, a najveći deo ide preko luka Koper, Rijeka i Konstanca, destinacija do kojih postoji vrlo kvalitetna putna mreža.