Zaključak sastanka predstavnika bivših radnika Tvornice konfekcije "Borac" d.d. Zenica sa predstavnicima Sindikata, Agencije za privatizaciju Federacije BiH, ureda federalnog i premijera Zeničko-dobojskog kantona, te Ministarstva industrije, energetike i rudarstva FBiH, je, da se ponovo pokrene proizvodnja. Naime, iako je "Borac" u stečaju već više od 15 mjeseci, postoji zdravo tkivo firme i uz finansijsku pomoć može se obnoviti proizvodnja. Dobili su čvrsto obećanje predstavnika Vlade FBiH da će im pomoći finansijski kako bi obnovili proizvodnju. Na taj način bi ostvarili neki dobitak i moglo bi se isplatiti osam plata koliko nam duguju i uvezati radni staž. A prioritet bi bio uvezivanje radnog staža 43 radnika koji trebaju u penziju. One nisu posebno zadovoljne ovim zaključkom, ali kažu da je od dva zla bolje izabrati manje. Mogu ostati kratkih rukava, a ovim prijedlogom mogu nešto od potraživanja i realizovati.
Zaključak sastanka predstavnika bivših radnika Tvornice konfekcije "Borac" d.d. Zenica sa predstavnicima Sindikata, Agencije za privatizaciju Federacije BiH, ureda federalnog i premijera Zeničko-dobojskog kantona, te Ministarstva industrije, energetike i rudarstva FBiH, je, da se ponovo pokrene proizvodnja.
Ovo su izjavile predstavnice radnika Hazba Kamarić i Zilka Saku, prenosi portal eKapija.
Naime, iako je "Borac" u stečaju već više od 15 mjeseci, stečajna upravnica Azra Škapur je rekla da postoji zdravo tkivo firme i da se uz finansijsku pomoć može obnoviti proizvodnja. "Dobili smo čvrsto obećanje predstavnika Vlade FBiH da će nam pomoći finansijski kako bismo obnovili proizvodnju. Na taj način bi ostvarili neki dobitak i moglo bi se isplatiti osam plata koliko nam duguju i uvezati radni staž. A prioritet bi bio uvezivanje radnog staža 43 radnika koji trebaju u penziju", kazale su radnice.
One nisu posebno zadovoljne ovim zaključkom, ali kažu da je od dva zla bolje izabrati manje. Prema njihovim riječima, mogu ostati kratkih rukava, a ovim prijedlogom, tvrde, mogu nešto od potraživanja i realizovati, javljaju mediji.
"Mi smo saslušali njihova obećanja i obrazloženja, ali sve ovo moramo predstaviti i ostalim radnicama koje nas željno iščekuju. Nadaju se nekom dobrom rješenju, a za ovo ne možemo reći baš da je posebno dobro, jer ako se složimo onda će opet trebati vremena da se pokrene proizvodnja i da se zarade pare pa da se ljudima isplate njihova potraživanja. Nas niko ne pita od čega mi sada živimo i kako se snalazimo.
A s druge strane mogu da nam nikad ništa ne plate", kažu radnice. Obaveze prema radnicima "Borca" iznose oko 825.000 maraka. Na sastanku su predstavnici Agencije za privatizaciju FBiH potvrdili da je "Borac" za vrijeme privatizacije kupljen za samo dvije KM.
"Iz Agencije su nam rekli da oni mogu poništiti privatizaciju i tužiti firmu, ali ako se to desi onda se zatvara 'Borac' iz Travnika, čija smo mi zapravo bili podružnica i ostat će 2.000 ljudi bez posla, a to nikom nije u interesu. Mada, individualni krivac se mora naći i kazniti, a mi smo već podigli krivične prijave protiv bivših direktora", kažu radnice.