Ukupan promet hrvatske industrije u srpnju ove godine bio je veći za 1,6 posto u usporedbi sa sedmim mjesecom prošle godine, dok su istovremeno ukupno primljene nove narudžbe u industriji manje za 9,3 posto. Ukupni desezonirani promet industrije u srpnju ove godine u odnosu na lipanj pao je za 2,5 posto pri čemu je na domaćem tržištu povećan za 3,2 posto, a na stranom tržištu pao je za 5,2 posto. Na godišnjoj razini, ukupni promet, kalendarski prilagođen, veći je za 1,6 posto. Pritom je promet na domaćem tržištu bio manji za 5,6 posto, a na stranom tržištu povećan je za 22,8 posto. Godišnja usporedba na razini glavnih industrijskih grupacija pokazuje da je promet industrije u srpnju ove u odnosu na srpanj prošle godine povećan kod energije za 41,3 posto i kod netrajnih proizvoda za široku potrošnju, za 0,9 posto...
Ukupan promet hrvatske industrije u srpnju ove godine bio je veći za 1,6 posto u usporedbi sa sedmim mjesecom prošle godine, dok su istovremeno ukupno primljene nove narudžbe u industriji manje za 9,3 posto, pokazuju prvi podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Po podacima DZS-a, ukupni desezonirani promet industrije u srpnju ove godine u odnosu na lipanj pao je za 2,5 posto pri čemu je na domaćem tržištu povećan za 3,2 posto, a na stranom tržištu pao je za 5,2 posto. Na godišnjoj razini, ukupni promet, kalendarski prilagođen, veći je za 1,6 posto. Pritom je promet na domaćem tržištu bio manji za 5,6 posto, a na stranom tržištu povećan je za 22,8 posto.
Godišnja usporedba na razini glavnih industrijskih grupacija pokazuje da je promet industrije u srpnju ove u odnosu na srpanj prošle godine povećan kod energije za 41,3 posto i kod netrajnih proizvoda za široku potrošnju, za 0,9 posto. Kod kapitalnih proizvoda promet je istovremeno pao za 4,8 posto, promet trajnih proizvoda za široku potrošnju manji je za 7,1 posto, a intermedijarnih proizvoda za 9,3 posto.
Promet industrije u prvih je sedam mjeseci ove u odnosu na isto razdoblje prošle godine pao za 4,6 posto. Kod novih narudžbi statistika na mjesečnoj razini (desezonirani indeksi) pokazuje pad u srpnju u usporedbi s prethodnim mjesecom za 24,9 posto, pri čemu su na domaćem tržištu narudžbe pale za 10,5 posto, a na stranom su porasle za 21,9 posto.
Statistički podaci na godišnjoj razini pokazuju da su nove narudžbe u srpnju ove u odnosu na srpanj prošle godine pale za 9,3 posto. Pritom su narudžbe prerađivačke industrije koja radi na temelju narudžbi s domaćeg tržišta pale za 7,4 posto, a narudžbe sa stranih tržišta povećane su za 77,4 posto.