Valjaonice bakra u Sevojnu prošle godine proizvela je 36.000 tona, a ove planiraju 38.000 tona, od čega je skoro 90 odsto namenjeno izvozu. Sadašnju proizvodnju ostvarili su sa oko 950 radnika u osnovnoj delatnosti i imaju još oko 200 zaposlenih u zavisnim preduzećima. To znači da je godišnja proizvodnja po radniku 38 tona, a u ovoj godini planirana je 40 tona, što će biti najveća produktivnost u istoriji fabrike. Ipak, ni to nije dovoljno, pa će se naredne godine približiti doskoro nezamislivoj granici od 40.000 tona. Stabilizacija fabrike počela je 2004. kada je većinski vlasnik postala kompanija Ist point Zorana Drakulića, jer je povećala proizvodnju sa tadašnjih 15.000 na 36.000 tona godišnje, sa duplo manje radnika uz investicije od 26 miliona evra. S druge strane, plate nisu pratile rast produktivnosti, jer zbog nepovoljnih makroekonomskih i tržišnih uslova, nije ostvaren planirani profit, koji se prelivao u investicije, troškove poslovanja, a delimično i u zarade.
Prošle godine proizveli smo 36.000 tona, a ove planiramo 38.000 tona, od čega je skoro 90 odsto namenjeno izvozu.
Sadašnju proizvodnju ostvarili smo sa oko 950 radnika u osnovnoj delatnosti i imamo još oko 200 zaposlenih u zavisnim preduzećima.
To znači da je godišnja proizvodnja po radniku 38 tona, a u ovoj godini planirana je 40 tona, što će biti najveća produktivnost u istoriji fabrike. Ipak, ni to nije dovoljno, pa ćemo se naredne godine približiti doskoro nezamislivoj granici od 40.000 tona, poručio je Dragan Subotić, generalni direktor Valjaonice bakra u Sevojnu sa jučerašnje svečanosti povodom Dana preduzeća i fabričke slave.
On je podsetio da je stabilizacija fabrike počela 2004. kada je većinski vlasnik postala kompanija Ist point Zorana Drakulića, jer je povećala proizvodnju sa tadašnjih 15.000 na 36.000 tona godišnje, sa duplo manje radnika uz investicije od 26 miliona evra. S druge strane, kako je objasnio, plate nisu pratile rast produktivnosti, jer zbog nepovoljnih makroekonomskih i tržišnih uslova, nije ostvaren planirani profit, koji se prelivao u investicije, troškove poslovanja, a delimično i u zarade.
Komentarišući nedavne promene u vlasništvu kompanije Ist Point, on je rekao da su one veoma značajne i za Valjaonicu bakra.
- Ulaskom u partnerstvo sa investicionim fondovima RC2 i Darby, Ist Point moći će uspešno da prebrodi trenutnu ekonomsku situaciju i poveća tržišnu vrednost. Za fondove to će značiti ostvarenje najveće moguće vrednosti njihovih investicija. Ti fondovi su konvertovali svoja ugovorena prava u kapital Ist Pointa, ali i dodatno uložili novac u tu kompaniju“, rekao je Subotić, a potom dodao da su tom transakcijim vlasnici Ist pointa sada fondovi RC2, Darby i raniji osnivači, poručivši da će fabrici te promene koristiti kako bi se komplretirao investicioni ciklus, pošto joj je potrebno 17 miliona evra za poboljšanje tržišne pozicije.
On je izrazio nadu i da je država konačno shvatila da u centru antikriznih mera monetarne, kreditne i poreske politike, moraju da budu veliki izvoznici, jer će se, kako je istakao, bez povećanja izvoza kriza u Srbiji pojačati. Na prigodnoj svečanosti, kojoj nije prisustvovao Zoran Drakulić, ali su bili njegovi saradnici, radnicima su uručene jubilarne nagrade.