Reciklažna industrija u Srbiji dobijaće sve više na zanačenju i zamahu, jer se u Fondu za zaštitu životne sredine nalaze finansijska sredstva koja će omogućiti kreditiranje opreme i sredstava za reciklažu pod veoma povoljnim uslovima. Fond želi da njihov novac bude najdostupniji i najjeftiniji, jer će grejs period za uzete kredite biti godinu dana, kamata samo tri posto, a period otplate pet godina. Najviši krediti biće do 500.000 evra, ali uz dozvolu Upravnog odbora ta suma može biti prekoračena. Novina u sakupljanju otpada biće i berza,koja treba da proradi u novembru. Tu će se razmenjivati informacije, kupovati i prodavati sekunradne sirovine. Sada se bira poslovna banka preko koje će krediti biti odobravani. Uz to, kompanije koje se bave reciklažom guma, akumulatora, baterija, ulja i drugog elektrotehničkog otpada, dobijaće subvencije iz Fonda kako bi se što više motovisali za sakupljanje ovih sirovina. Istovremeno, oni će biti u obavezi da subvencionišu svoje sakupljače kako bi se širila mreža sakupljača ove vrste otpada.
Reciklažna industrija u Srbiji dobijaće sve više na zanačenju i zamahu, jer se u Fondu za zaštitu životne sredine nalaze finansijska sredstva koja će omogućiti kreditiranje opreme i sredstava za reciklažu pod veoma povoljnim uslovima.
Fond želi da njihov novac bude najdostupniji i najjeftiniji, jer će grejs period za uzete kredite biti godinu dana, kamata samo tri posto, a period otplate pet godina. Najviši krediti biće do 500.000 evra, ali uz dozvolu Upravnog odbora ta suma može biti prekoračena.
Novina u sakupljanju otpada biće i berza,koja treba da proradi u novembru. Tu će se razmenjivati informacije, kupovati i prodavati sekunradne sirovine.
Sada se bira poslovna banka preko koje će krediti biti odobravani. Uz to, kompanije koje se bave reciklažom guma, akumulatora, baterija, ulja i drugog elektrotehničkog otpada, dobijaće subvencije iz Fonda kako bi se što više motovisali za sakupljanje ovih sirovina. Istovremeno, oni će biti u obavezi da subvencionišu svoje sakupljače kako bi se širila mreža sakupljača ove vrste otpada. Sve količine pomenutog otpada koje su sakupljene od trenutka kada je uvedena ekološka taksa, biće subvencionisane, a sada se izradjuju cenovnici kako bi se utvrdilo koliko će subvencije iznositi.
Trenutno je u proceduri izmena i dopuna Zakona o sakupljanu otpada.
Uposlednjih godinu i po urađeno je dosta na zaštiti životne okoline. Još jačim tempom će se nastaviti, a česte izmene propisa neće biti novost, jer okolnosti to nalažu ne samo kod nas nego u čitavoj Evropi. Čulo se da u oblasti zaštite životne sredine radi mali broj inspektora i stručnih ljudi u odnosu na potrebe, da su propisi često prestrogi kada je u pitanju izdavanje dozvola za rad, pa će za sakupljanje nekih otpada kriterijumi biti malo ublaženi. Naši propisi imaju ugrađene stroge evropske direktive i tako će se nastaviti, jer životna sredina mora biti dobro štićena.
Prvobitna uredba o ekološkim taksama je ukinuta i na predlog PKS doneta je sadašnja koja je daleko povoljnija nego prethodna. U novembru će biti sagledani rezultati primene ove nove uredbe koja je na snazi od početka avgusta.