Nakon znatnog smanjenja izvoza, posebno u zemlje Evropske unije, koje je bilo posledica žestoke ekonomske krize, Nisal je poslednjih meseci počeo ozbiljno da se vraća na inostrano tržište, za koje je namenjeno 90 odsto naše proizvodnje. Prošle godine u jednom periodu izvoz aluminijumskih šipki u EU, a posebno u Nemačku, u koju su ranije eksportovali 97 odsto tog proizvoda, bio je gotovo prekinut, pošto se one koriste za automobilsku industriju, koja je bila jako pogođena ekonomskom krizom. Slično je bilo i sa aluminijumskim profilima, pošto je kriza izazvala veliki zastoj u građevinskoj i industriji nameštaja. Poslednjih meseci počeli su ponovo da izvoze u znatno većem obimu, tako da su na dobrom putu da dostignu nivo pre krize, kada su 90 odsto naših proizvoda izvozili u zemlje EU i bivšeg Sovjetskog Saveza. Čak pokušavaju da među partnere vrate nemačku vojnu industriju, za koju su još pre raspada bivše SFRJ izvozili aluminijumske šipke.
Nakon znatnog smanjenja izvoza, posebno u zemlje Evropske unije, koje je bilo posledica žestoke ekonomske krize, Nisal je poslednjih meseci počeo ozbiljno da se vraća na inostrano tržište, za koje je namenjeno 90 odsto naše proizvodnje, saopštio je juče Slaviša Potežica, generalni direktor niške industrije aluminijuma Nisal.
- Prošle godine u jednom periodu izvoz aluminijumskih šipki u EU, a posebno u Nemačku, u koju smo ranije eksportovali 97 odsto tog proizvoda, bio je gotovo prekinut, pošto se one koriste za automobilsku industriju, koja je bila jako pogođena ekonomskom krizom. Slično je bilo i sa našim aluminijumskim profilima, pošto je kriza izazvala veliki zastoj u građevinskoj i industriji nameštaja. Poslednjih meseci počeli smo ponovo da izvozimo u znatno većem obimu, tako da smo na dobrom putu da dostignemo nivo pre krize, kada smo 90 odsto naših proizvoda izvozili u zemlje EU i bivšeg Sovjetskog Saveza. Čak pokušavamo da među naše partnere "vratimo" nemačku vojnu industriju, za koju smo još pre raspada bivše SFRJ izvozili aluminijumske šipke, rekao je Potežica na konferenciji za novinare.
Čelnici Nisala su tom prilikom predstavili i novi sistem za prečišćavanje ispusnih gasova, vredan 200.000 evra, koji je "jedinstven u Srbiji". Do kraja meseca u ovu kompaniju stići će nemačka stručna ekipa kako bi proverila efikasnost tog, modernog i ekološkog postrojenja, instaliranog pre dve sedmice.
- Filteri, koji su srce ovog sistema, uvezeni su iz Nemačke, ali je sve ostalo naša inovacija, u kojoj su značajno pomogli studenti Elektronskog fakulteta iz Niša. Iz Nisala nikada nisu emitovani otrovni i štetni gasovi, ali jeste bio povećan procenat otpadne čađi. Sada se u našoj livnici gde rade tri peći, prečisti čak 99,8 odsto ispusnih gasova, a čađ lagerujemo i prodavaćemo ga verovatno proizvođačima gume, rekao je tehnički direktor Mile Milenković.