Češki elektroenergetski gigant ČEZ planira da do 2015. godine uštedi na investicionim troškovima četiri milijarde evra, a prva žrtva stezanja kajševa je donedavna ambiciozna ekspanzija na strana tržista, pre svega na Balkanu. ČEZ je prvobitno planirao da investicioni troškovi u narednih pet godina dostignu 17,2 milijarde evra, ali posle krize i zato što više nema uslova da neprestano povećava cenu struje domaćim potrošačima, u novom planu ti troškovi su smanjeni na 13,2 milijarde evra. Definitivne odluke još nema. U ovom periodu kada još uvek traje recesija sa blagim nagoveštajima oživljavanja sva preduzeća revidiraju svoje izdatke. U ČEZ-u je stezanje kajševa i stopiranje planiranih stranih ulaganja započelo stopiranjem pet inostranih projekata. ČEZ se, između ostalog i zbog nerešenih odnosa sa domaćim partnerom, povukao iz do tada najvećeg češkog ulaganja u inostranstvu - projekta izgradnje termoelektrane Gacko u Bosni i Hercegovini, vrednog 1,4 milijarde evra.
Češki elektroenergetski gigant ČEZ planira da do 2015. godine uštedi na investicionim troškovima četiri milijarde evra, a prva žrtva stezanja kajševa je donedavna ambiciozna ekspanzija na strana tržista, pre svega na Balkanu.
ČEZ je prvobitno planirao da investicioni troškovi u narednih pet godina dostignu 17,2 milijarde evra, ali posle krize i zato što više nema uslova da neprestano povećava cenu struje domaćim potrošačima, u novom planu ti troškovi su smanjeni na 13,2 milijarde evra.
"Definitivne odluke još nema. U ovom periodu kada još uvek traje recesija sa blagim nagoveštajima oživljavanja sva preduzeća revidiraju svoje izdatke. To činimo i mi", kazao je za današnje Lidove novini portparol ČEZ-a Ladislav Kšiž.
U ČEZ-u je stezanje kajševa i stopiranje planiranih stranih ulaganja započelo stopiranjem pet inostranih projekata. ČEZ se, između ostalog i zbog nerešenih odnosa sa domaćim partnerom, povukao iz do tada najvećeg češkog ulaganja u inostranstvu - projekta izgradnje termoelektrane Gacko u Bosni i Hercegovini, vrednog 1,4 milijarde evra.
Odustao je u julu od tendera za privatizaciju poljskih energetskih kompanija PAK i Energa, neće dograditi elektranu u Galati u Rumuniji, niti će graditi gasnu elektranu u bugarskoj Varni, a neće učestvovati ni na tenderu za elektrane u Nemačkoj.
Prema saznanjima Lidovih novina ČEZ odustaje i od planiranih ulaganja u Rusiji i Ukrajini.
Ekonomisti procenjuju da je drastična štednja ČEZ-a upravo na stranim ulaganjima mač sa dve oštrice.
S jedne strane program štednje može da poveća cenu akcija ČEZ-a.
"Preduzeće koje manje ulaže lišava se buduće dobiti od tih ulaganja", upozorio je na drugu stranu stopiranja investicija ekonomista Jozef Njemi.