Novi "Žeželjev most" preko Dunava u Novom Sadu, čija izgradnja treba da počne sledeće godine, imaće dvokolosečnu prugu i po dve trake za drumski saobraćaj. Taj most veoma je značajan za saobraćajnu infrastrukturu, a stari most, koji je srušen za vreme NATO bombardovanja 1999. godine, imao je samo jedan kolosek za železnicu na putu od Beograda do Subotice. Novi most će biti veći, imaće dva luka i po svom izgledu u potpunosti će podsećati na stari. Novi "Žeželjev most" će imati impozantne raspone i da će glavni luk biti dugačak više od 200 metara. Novi "Želežljev most" će obezbediti siguran prelaz vozova preko Dunava, a radovi na njegovoj izgradnji neće biti ništa složeniji od izgradnje drugih mostova, na primer mosta preko Dunava kod Beške, ili mosta "Slobode" u Novom Sadu.
Novi "Žeželjev most" preko Dunava u Novom Sadu, čija izgradnja treba da počne sledeće godine, imaće dvokolosečnu prugu i po dve trake za drumski saobraćaj, izjavio je danas predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) i doktor građevinskih nauka Nikola Hajdin.
On je rekao za Tanjug da je taj most veoma značajan za saobraćajnu infrastrukturu podsetivši da je stari most, koji je srušen za vreme NATO bombardovanja 1999. godine, imao samo jedan kolosek za železnicu na putu od Beograda do Subotice.
Novi most će, prema njegovim rečima, biti veći, imaće dva luka i po svom izgledu u potpunosti će podsećati na stari.
Sve je savladivo
Hajdin, koji je u našoj zemlji ali i širom sveta priznat kao vrstan konstruktor mostova, kazao je da će novi "Žeželjev most" imati impozantne raspone i da će glavni luk biti dugačak više od 200 metara.
Predsednik SANU je rekao da će novi "Želežljev most" obezbediti siguran prelaz vozova preko Dunava, dodajući da radovi na njegovoj izgradnji neće biti ništa složeniji od izgradnje drugih mostova, na primer mosta preko Dunava kod Beške, ili mosta "Slobode" u Novom Sadu.
"Sve je to danas savladivo", rekao je Hajdin ističući da je tehnologija dosta napredovala od gradnje starog mosta i da su otklonjeni neki od problema koji su u to vreme postojali u građenju tih objekata.
Hajdin je kazao da upotreba prethodno napregnutog betona u izgradnji tog mosta u Novom Sadu nema tako veliki značaj kao kod izgradnje starog mosta kod Beške, zato što lučne konstrukcije mogu da podnesu određeni pritisak.
On je rekao, objašnjavajući ukratko, šta je takozvani prednapregnuti beton, da beton ne trpi zatezanje zbog čega se armira čelikom, čije se "visoko vredne" žice zatežu i one pritiskaju beton da pod većim opterećenjima ne bi pukao.
Hajdin je dodao da je tehnologija prednapregnutog betona danas preovlađujuća tehnologija u svetu za izgradnju građevinskih konstrukcija većih raspona.
Verovao u svoje delo
Tenderski postupak za izgradnju novog "Žeželjevog mosta" je, kažu u Ministarstvu za infrastrukturu, u završnoj fazi za projekat izgradnje tog objekta, a ukupna investicija je vredna 60 miliona evra.
"Žeželjev most" je bio železničko-drumski betonsko lučni most dugačak 377 metara i povezivao je Novi Sad i Petrovaradin.
Taj objekat je pravljen od 1957. do 1961 . godine, kao jedinstven primer gradnje uz korišćenje armiranog betona, a trenutno privremeni drumsko-železnički most koji je izgrađen 2000. zamenjuje nedostatak "Žeželjevog mosta".
U prvoj fazi izgradnje tog mosta urađeni su lukovi, a zatim kolovoz koji je "visio" na čeličnim sajlama zakačenim za lukove mosta.
Projekat je uradio naš poznati građevinski inženjer Branko Žeželj, koji se zbog izraženih sumnji u bezbednost mosta prilikom probe, tokom prelaska najtežeg teretnog voza, ispod mosta vozio čamcem da bi svima pokazao kako veruje u svoje delo.