Već decenijama se u Somboru govori o potrebi izgradnje novih saobraćajnica, revitalizaciji postojećih, prekategorizaciji graničnog prelaza prema Mađarskoj kod Bačkog Brega. Realizacijom nekih od ovih planova put do Evrope bio bi kraći za oko 120 kilometara, gotovo dva sata vožnje u sadašnjim uslovima. Donošenje prostornog plana Srbije podgrejalo je nade u ostvarivanje višegodišnjih želja. Pokrajinski sekretarijati za međunarodnu saradnju i za lokalnu samoupravu, početkom decembra, odobrili su Somboru milion dinara za sufinansiranje projekta prekogranične saradnje sa Mađarskom, odnosno za izradu projektno-tehničke dokumentacije za put Sombor - Baja (Mađarska). Severni susedi već su obezbedili značajna sredstva iz IPA fonda Evropske unije, što se u Somboru smatra garancijom da će ovaj projekat biti u dogledno vreme i realizovan.
Već decenijama se u Somboru govori o potrebi izgradnje novih saobraćajnica, revitalizaciji postojećih, prekategorizaciji graničnog prelaza prema Mađarskoj kod Bačkog Brega.
Realizacijom nekih od ovih planova put do Evrope bio bi kraći za oko 120 kilometara, gotovo dva sata vožnje u sadašnjim uslovima. Donošenje prostornog plana Srbije podgrejalo je nade u ostvarivanje višegodišnjih želja.
Pokrajinski sekretarijati za međunarodnu saradnju i za lokalnu samoupravu, početkom decembra, odobrili su Somboru milion dinara za sufinansiranje projekta prekogranične saradnje sa Mađarskom, odnosno za izradu projektno-tehničke dokumentacije za put Sombor - Baja (Mađarska). Severni susedi već su obezbedili značajna sredstva iz IPA fonda Evropske unije, što se u Somboru smatra garancijom da će ovaj projekat biti u dogledno vreme i realizovan.
Opštinski odbor Demohrišćanske stranke Srbije u Somboru radi stručne, brze i efikasne realizacije dela Prostornog plana Srbije koji se odnosi na utvrđene strateške prioritete za ovaj region, pokrenuo je inicijativu za formiranje stručne institucije regionalnog karaktera za pripremu i ostvarenje ovih planskih zadataka. Ova institucija trebalo bi da obuhvati lokalne samouprave grada Sombora i opština Apatin, Kula, Odžaci, Vrbas i Bač. Prostornim planom Srbije za region Zapadne Bačke definisani su putni pravci Sombor - Subotica - Kikinda, Vrbas - Kula - Sombor - Mađarska kao veza koridora X i VII, i Sombor - Odžaci - Bačka Palanka - Šid - Ruma - Šabac, kao strateški prioriteti koji treba da budu realizovani do 2014. godine. Osim toga, u planu je i izgradnja luka Apatin i Bogojevo na Dunavu, te Sombor na kanalu DTD, zatim elektrifikacija pruge Subotica - Sombor - Bogojevo, revitalizacija pruga Vrbas - Sombor i Apatin - Sonta, a aerodrom u Somboru treba da služi i za civilne potrebe.
- Novi prostorni plan Srbije, sa rešenjima i ucrtanim saobraćajnicama od strateškog značaja za građane i privredu probudio je nadu da će ovaj region, nakon višedecenijskog zaostajanja, saobraćajnim povezivanjem sa evropskim koridorima dobiti šansu za brži ekonomski razvoj. Tu šansu treba iskoristiti kroz pretpristupne i pristupne fondove Evropske zajednice. Vremena nema mnogo, a formiranje nove institucije bilo bi garancija da ovaj obiman posao može stručno i na vreme da se obavi - smatra Slobodan Jerković, predsednik Opštinskog odbora DHSS u Somboru.
Građani Sombora očekuju da njihov grad više ne bude slepo crevo, nego da iskoristi prednosti geografskog položaja. Ova opština nalazi se na tromeđi Srbije, Hrvatske i Mađarske. Sa Hrvatskom je povezana mostom preko Dunava Bezdan - Batina, a sa Mađarskom preko graničnog prelaza Bački Breg - Hercegsantovo. Teritorija grada Sombora prostire se na 1.178 kvadratnih kilometara, ovde živi blizu 100.000 stanovnika, a za bolji život potrebne su investicije, nova radna mesta. Novi fabrički pogoni biće realnost uz bolje saobraćajnice, smatraju ovde.