Firme propadaju zbog loše privatizacije

Bez autora
Jun 28 2011

U ukupnom privrednom ambijentu RS strane investicije u postupku privatizacije preduzeća učestvuju sa svega dva do tri procenta. Za veću zastupljenost ovakvih investicija bila je neophodna uspješnija privatizacija. Pored nekoliko dobrih primjera, kao što je fabrika namještaja "Standard" Prnjavor, koju je kupila švajcarska firma "Dakomet", ima mnogo onih koje su kupili stranci, ali koje propadaju, kao što je mehanička prerada drveta "Vrbas – Srbac". Direktni strani investitori u BiH uvijek nastoje da budu većinski vlasnici preduzeća koje kupuju, odnosno imaju više od 50 odsto upravljačkog paketa akcija. Za privlačenje stranih investicija neophodan je ozbiljniji pristup koji nije moguć bez postojanja vlasti, a mi imamo situaciju da na nivou BiH već više od pola godine nemamo vlast.

Firme propadaju zbog loše privatizacijeU ukupnom privrednom ambijentu RS strane investicije u postupku privatizacije preduzeća učestvuju sa svega dva do tri procenta, istakao je regionalni predstavnik Agencije za unapređenje stranih investicija BiH u Banjaluci Drago Vučić.

- Za veću zastupljenost ovakvih investicija bila je neophodna uspješnija privatizacija. Pored nekoliko dobrih primjera, kao što je fabrika namještaja "Standard" Prnjavor, koju je kupila švajcarska firma "Dakomet", ima mnogo onih koje su kupili stranci, ali koje propadaju, kao što je mehanička prerada drveta "Vrbas – Srbac" - rekao je Vučić.

On je dodao da direktni strani investitori u BiH uvijek nastoje da budu većinski vlasnici preduzeća koje kupuju, odnosno da imaju više od 50 odsto upravljačkog paketa akcija.

- Za privlačenje stranih investicija neophodan je ozbiljniji pristup koji nije moguć bez postojanja vlasti, a mi imamo situaciju da na nivou BiH već više od pola godine nemamo vlast - istakao je Vučić.

Izvršni direktor Savjeta stranih investitora BiH Bojana Škrobić-Omerović je istakla da bi BiH, ako bi se pokrenula industrija, imala potencijale da privuče oko 1,5 milijardi KM.

- To je neuporedivo više nego sada jer je u prošloj godini BiH imala svega 350 miliona evra stranih investicija, što je za 45 odsto manje nego u 2009. godini - istakla je ona.

Ona je dodala da su najbolji primjeri uspješne privatizacije u RS kompanije "m:tel" i "Celeks", a u FBiH firma "Kakanj cement", koju je preuzela njemačka kompanija "Hajdelberg".

- Strani investitori u BiH su najzastupljeniji u oblasti poljoprivrede, bankarskog sektora i u telekomunikacijama, a posmatrajući zemlje iz kojih dolaze, najviše je investitora iz Austrije, zatim iz Slovenije, Njemačke, Turske i Hrvatske - istakla je Škrobić-Omerović.

Daleki istok

Drago Vučić je istakao da bi BiH mogla da iskoristi mogućnost privlačenja investitora sa Dalekog istoka s obzirom na to da je Evropska unija nizom necarinskih barijera značajno poskupila robe koje dolaze sa tog područja, prvenstveno iz Kine.

- To je šansa za BiH da uradi kompletan plan u smislu da se dio proizvodnje iz dalekoistočnih zemalja preseli u BiH kako bi dobili status proizvoda koji bi onda bez dodatnih opterećenja išli na evropsko tržište - kaže Vučić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik