Direktorka Američke privredne komore u Srbiji Bojana Ristić ocenila je danas da je nedoslednom primenom giljotine propisa propuštena šansa za brži oporavak srpske privrede. Vlada Srbije je uspešno stabilizovala ekonomiju tokom globalne recesije nezapamćenih razmera, ali u daljem radu mora da da visok prioritet inicijativama koje se odnose na stvaranje boljeg poslovnog okruženja. Ove godine od 38 mera Nacionalnog saveta za konkurentnost primenjeno je osam i Srbija za tri mesta pala na rang-listi konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma. Jedan od glavnih izazova za Srbiju je to što još nije uspostavljen stabilan i predvidiv regulatorni okvir i što još nije na odgovarajući način obezbeđena lakoća poslovanja. Predvidivo regulatorno okruženje i makroekonomska stabilnost, a glavni su preduslovi za stabilnost postojećih stranih investicija i najbolja preporuka svim potencijalnim investitorima koji razmišljaju o Srbiji kao investicionom odredištu.
Direktorka Američke privredne komore u Srbiji Bojana Ristić ocenila je danas da je nedoslednom primenom giljotine propisa propuštena šansa za brži oporavak srpske privrede.
"Vlada Srbije je uspešno stabilizovala ekonomiju tokom globalne recesije nezapamćenih razmera, ali u daljem radu mora da da visok prioritet inicijativama koje se odnose na stvaranje boljeg poslovnog okruženja", ocenila je ona u intervjuu agenciji Beta.
Ristićeva je istakla da je ove godine od 38 mera Nacionalnog saveta za konkurentnost primenjeno osam i da je Srbija za tri mesta pala na rang-listi konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma.
"Jedan od glavnih izazova za Srbiju je to što još nije uspostavljen stabilan i predvidiv regulatorni okvir i što još nije na odgovarajući način obezbeđena lakoća poslovanja", navela je direktorka Američke privredne komore u Srbiji.
Kompanije prijavile pojavu novih i povećanje starih taksi
Predvidivo regulatorno okruženje i makroekonomska stabilnost, istakla je Ristićeva, glavni su preduslovi za stabilnost postojećih stranih investicija i najbolja preporuka svim potencijalnim investitorima koji razmišljaju o Srbiji kao investicionom odredištu.
Kako je dodala, neki od primera nepredvidivosti su uvođenje poreza na mobilnu telefoniju na početku recesije i najavljeno povećanje akcize na cigarete, bez obzira na Zakon o akcizama koji je usvojen 2009. i koji jasno propisuje akcizni kalendar za cigarete do 2012. godine.
"Vlada mora da ispuni obaveze koje je preuzela prema investitorima koji su već u Srbiji. Potencijalni investitori će imati u vidu iskustva investitora koji su već u Srbiji sa Vladom pre nego što donesu konačnu odluku o tome da li investirati", navela je Ristićeva.
Tokom krize, kako je naglasila, kompanije-članice Američke privredne komore su prijavile i pojavljivanje novih ili značajan porast broja raznih naknada i taksi kako na centralnom tako i na lokalnom nivou u Srbiji, što je dovelo do povećanog fiskalnog opterećenja.
Pozitivni primeri
"Vlada mora da se usredsredi na strukturne reforme, privatizuje preduzeća u vlasništvu države i dosledno sprovede reformu državne administracije u skladu sa aranžmanom s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), jer će to imati pozitivan efekat na privredu u celini", naglasila je Ristićeva.
Ona je ocenila da su najvažniji pomaci za unapređenje poslovne klime u Srbiji najavljeno ukidanje poreza na mobilnu telefoniju i napori Vlade da zaokruži zakonodavni okvir o zaštiti prava intelektualne svojine izradom nacrta zakona o optičkim diskovima.
Ristićeva je kao pozitivne mere za unapređenje poslovne klime navela i završavanje Nacrt zakona o tržištu kapitala, kojim su obuhvaćene najvažnije sugestije privatnog sektora.
"Glavni zadatak Vlade tokom recesije je da pojednostavi propise i stvori povoljnu investicionu klimu", ocenila je Ristićeva i precizirala da Srbija mora da podstiče moderne radne odnose i eliminiše nepotrebnu birokratiju i unapredi primenu novih građevinskih propisa.