Kineske firme zainteresovane za ulaganje u Srbiji

Kineske kompanije zainteresovane su za gradnju mostova, hidroelektrana, autoputeva i železničkih koridora u Srbiji. O takvim novim projektima nije bilo zvaničnih pregovora, ali se intenzivno razgovara i da je s tim u vezi planirano da srpski ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić poseti Kinu. Kineske kompanije jesu zainteresovane da investiraju u Srbiji i celom regionu Balkana, ali investiranje nije jednostavno. Brojni dogovori između kineskih i srpskih firmi su u toku. Za početak realizacije novih projekata neophodan je dogovor i tome kako će se oni finansirati, a Srbija je već stigla do limita zaduživanja, tako da srpska vlada mora da reši kako će ti projekti biti finansirani. Kineske kompanije iz oblasti informacionih tehnologije zainteresovane su za razvoj proizvodnje u Srbiji. Kinske firme iz IT oblasti sarađuju s Telekomom, Telenorom i Vipom, a zainteresovane su ne samo za prodaju već i za razvoj zajedničke proizvodnje komponenti i doradu u Srbiji ili regionu.

Kineske firme zainteresovane za ulaganje u SrbijiKineske kompanije zainteresovane su za gradnju mostova, hidroelektrana, autoputeva i železničkih koridora u Srbiji, izjavio je ekonomsko-trgovinski savetnik ambasade Kine u Beogradu Džu Lianči.

U intervjuu za Balkan magazin (www.balkanmagazin.net), Džu je kazao da o takvim novim projektima nije bilo zvaničnih pregovora, ali se intenzivno razgovara i da je s tim u vezi planirano da srpski ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić poseti Kinu.

"Kineske kompanije jesu zainteresovane da investiraju u Srbiji i celom regionu Balkana, ali investiranje nije jednostavno. Brojni dogovori između kineskih i srpskih firmi su u toku. Detalje ne mogu otkrivati jer su poslovna tajna dok se ne potpišu ugovori", kazao je Džu.

On je istakao i da je za početak realizacije novih projekata neophodan dogovor i tome kako će se oni finansirati i dodao da je Srbija već stigla do limita zaduživanja, tako da srpska vlada mora da reši kako će ti projekti biti finansirani.

Ekonomski savetnik u kineskoj ambasadi je kazao i da su kineske kompanije iz oblasti informacionih tehnologije zainteresovane za razvoj proizvodnje u Srbiji.

"Kinske firme iz IT oblasti sarađuju s vašim Telekomom, Telenorom i Vipom, a zainteresovane su ne samo za prodaju već i za razvoj zajedničke proizvodnje komponenti i doradu u Srbiji ili regionu", kazao je Džu.

On je dodao da u Mađarskoj već postoji jedna takva firma i naveo da bi mogla da se napravi i u Srbiji.

Džu je kazao i da predstavnici kineskih investitora intenzivno pregovaraju s predstvicima Elektroprivrde Srbije (EPS) o izgradnji Termoelektrane "Nikola Tesla B3" i da je potrebno postići dogovor oko oblika partnerstva.

"Radi se na izradi studije izvodljivosti. Sledeći korak biće već krajem februara ili početkom marta, kada ćemo moći da preispitamo sve okolnosti. Kada se kompanije dogovore, na potezu su vlade dve zemlje", rekao je Džu za Balkan magazin.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik