Lakše do novca za infrastrukturu

Bez autora
Nov 09 2010

Srbija će podržati deklaraciju ministarske konferencije G8 grupe najrazvijenijih zemalja u Rimu, kojom se potpisnici obavezuju da u narednim godinama do 2020. smanjuju emisiju štetnih gasova za pet procenata svake godine. Da bi se to ostvarilo potrebna su velika ulaganja u infrastrukturu, naročito u rečni i železnički saobraćaj.Potpisivanjem deklaracije Srbija će lakše dobijati novac od međunarodnih banaka za svoje infrastrukturne projekte, a naročito za Koridor 11. Iskorišćavanjem kapaciteta reka i železnica Srbija će zbog svojih komparativnih prednosti moći da preko 30 odsto drumskog saobraćaja prebaci na reku Dunav i isto tako da primi povećan međunarodni rečni saobraćaj iz Evrope.

Lakše do novca za infrastrukturuSrbija potpisivanjem deklaracije ministarske konferencije G8 u Rimu podržava smanjenje emisije štetnih gasova do 2020. za pet odsto godišnje, čime otvara put za lakše dobijanje sredstava za infrastrukturne projekte.

Srbija će podržati deklaraciju ministarske konferencije G8 grupe najrazvijenijih zemalja u Rimu, kojom se potpisnici obavezuju da u narednim godinama do 2020. smanjuju emisiju štetnih gasova za pet procenata svake godine.

Da bi se to ostvarilo potrebna su velika ulaganja u infrastrukturu, naročito u rečni i železnički saobraćaj. Potpisivanjem deklaracije Srbija će lakše dobijati novac od međunarodnih banaka za svoje infrastrukturne projekte, a naročito za Koridor 11.

Iskorišćavanjem kapaciteta reka i železnica Srbija će zbog svojih komparativnih prednosti moći da preko 30 odsto drumskog saobraćaja prebaci na reku Dunav i isto tako da primi povećan međunarodni rečni saobraćaj iz Evrope, rekao je ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić u svom obraćanju učesnicima ovog skupa.

Na marginama rimske ministarske konferencije Mrkonjić je imao susret sa italijanskim kolegom Bartolijem.

"Razgovarali smo o dva pitanja: prvo je pitanje podrške Italije u izgradnji Koridora 11, gde smo se dogovorili da se definišu uloge Rumunije, Italije, Crne Gore i Srbije i da se o tome potpiše protokol", kaže ministar Mrkonjić i dodaje da će se to učiniti u Beogradu u narednih petnaestak dana.

Drugo pitanje je, kako navodi Mrkonjić, povećanje broja dozvola i postepeno povećanje izvoza u Italiju, naime, broj izvoznih dozvola bi se povećao sa postojećih devet, odnosno, 10.000 na budućih 20.000.

Učesnici skupa u Rimu tvrde da je Srbija je za njih stabilan partner. Svi projekti koji imaju za cilj ubrzanje prometa i robe i štite čovekovu okolinu imaju prioritet.

"Investirali smo u Srbiju 600 miliona evra, i jako smo zadovoljni, jer su svi projekti počeli da se realizuju. Ulaganjem u vašu putnu mrežu doprinosimo ekologiji, što ne znači da nećemo u budućnosti podržati projekte i na rekama", kaže Dario Skantjero, potpredsednik Evropske investicione banke.

Ministar Milutin Mrkonjić sastao se i sa američkim državnim sekretarom za saobraćaj Ronom Kenikom sa kojim je razgovarao o ulasku kompanije "Behtel", o izgradnji autoputa u Srbiji kao i sa ruskim kolegom Igorom Levitinom o realizaciji ruskog kredita.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik