Prema projekciji platnog bilansa Narodne banke Srbije, strane direktne investicije (SDI) bi u ovoj godini trebalo da budu među najznačajnijim prilivima iz inostranstva i da iznose oko dve milijarde dolara. Važno je to što bi one trebalo da budu više usmerene ka trgovini i prerađivačkoj industriji - najviše u oblasti proizvodnje osnovnih metala, tekstila i motornih vozila, navedeno je u avgustovskom Izveštaju o inflaciji NBS. U sektoru trgovine, pored već realizovane investicije "Delez grupe" u trgovinski lanac "Delta maksi", očekuju se dodatna ulaganja te grupe u trgovinske lance "C market", "Srbija", "Pekabeta" i "Zvezda". Takođe, prema najavama "Merkatora" očekuju se dodatna ulaganja u 2011. godini. Srbija u poslednje tri godine beleži velika strana ulaganja u oblasti proizvodnje osnovnih metala - smederevska železara "Ju Es stil", Livnica u Kikindi, a na osnovu podataka za prvu polovinu ove godine i najava za naredni period, opravdana je pretpostavka da će se taj trend nastaviti. Proizvodnja tekstila je privukla italijanski "Beneton", koji je ove godine započeo investiranje u srpsku tekstilnu industriju i, prema najavama, mogu se očekivati dodatna ulaganja...
Prema projekciji platnog bilansa Narodne banke Srbije, strane direktne investicije (SDI) bi u ovoj godini trebalo da budu među najznačajnijim prilivima iz inostranstva i da iznose oko dve milijarde dolara.
Važno je to što bi one trebalo da budu više usmerene ka trgovini i prerađivačkoj industriji - najviše u oblasti proizvodnje osnovnih metala, tekstila i motornih vozila, navedeno je u avgustovskom Izveštaju o inflaciji NBS.
U sektoru trgovine, pored već realizovane investicije "Delez grupe" u trgovinski lanac "Delta maksi", očekuju se dodatna ulaganja te grupe u trgovinske lance "C market", "Srbija", "Pekabeta" i "Zvezda".
Takođe, prema najavama "Merkatora" očekuju se dodatna ulaganja u 2011. godini.
Srbija u poslednje tri godine beleži velika strana ulaganja u oblasti proizvodnje osnovnih metala - smederevska železara "Ju Es stil", Livnica u Kikindi, a na osnovu podataka za prvu polovinu ove godine i najava za naredni period, opravdana je pretpostavka da će se taj trend nastaviti.
Proizvodnja tekstila je privukla italijanski "Beneton", koji je ove godine započeo investiranje u srpsku tekstilnu industriju i, prema najavama, mogu se očekivati dodatna ulaganja.
Od ostalih sektora, znatnija strana ulaganja očekuju se u finansijskom sektoru - banke, ali i osiguravajuća društva, telekomunikacijama, građevinarstvu i energetici.
Najznačajnija očekivanja od Fijata
Najznačajnija najavljena SDI u Srbiji trebalo bi da bude projekat "Fijata automobila Srbija“ (FAS). Naime, u 2012. godini trebalo bi da počne proizvodnja novih modela automobila, gotovo u celini namenjenih izvozu, i to pretežno na tržište Evropske unije.
Zahvaljujući pozitivnom uticaju na stope rasta izvoza od 1,8 procentnih poena godišnje, efekti ove investicije bi se direktno ogledali u smanjenju učešća tekućeg deficita u BDP-u za 1,5 procentnih poena godišnje tokom posmatranog perioda.
Učešće tekućeg deficita u BDP-u bilo bi smanjeno sa sedam odsto u 2011. na 6,3 odsto u 2016. godini, a ne povećano na 7,6 odsto, ako bi se izuzeli efekti te investicije.
Sa stanovišta efekata na ekonomsku aktivnost Srbije, procenjuje se da bi rast neto izvoza FAS u periodu od 2012. do 2016. uticao na dodatni rast BDP-a za oko 0,4 procentnih poena prosečno godišnje, odnosno kumulativno tokom posmatranog perioda za dva procentna poena.
Maksimum iz 2007. dostižan tek 2013. godine
Kako je navedeno, SDI na globalnom nivou još nisu dostigle pretkrizni nivo, ali je verovatno da će se to desiti tokom ove godine, dok bi maksimum iz 2007. trebalo da bude dostignut 2013.
Veća spremnost investitora na tu vrstu ulaganja otvara mogućnosti i izazove za kreatore ekonomske politike u svim zemljama, posebno zemljama u usponu, koji će morati da ih privuku kako bi ostvarile ciljeve u pogledu rasta i razvoja u narednom periodu.
Srbija u tom pogledu nije izuzetak - SDI su uslov postizanja planiranih stopa rasta ekonomske i spoljnotrgovinske aktivnosti.
Iako su prilivi po tom osnovu nakon krize još uvek veoma skromni, Srbija ipak ima vodeću poziciju u regionu - prema izveštaju Konferencije za trgovinu i razvoj Ujedinjenih nacija (UNCTAD) Srbija je sa 1,3 milijarde dolara stranih ulaganja u 2010. godini bila ispred Albanije - 1,1 milijardi, Slovenije - 834 miliona i Hrvatske - 583 miliona.
SDI su tokom krize u svim zemljama smanjene, ali je to smanjenje bilo znatno manje u Srbiji nego, recimo, u Hrvatskoj i Bugarskoj.