U Srbiji se ne može očekivati veći priliv investicija dok se ne uspostave jasne procedure i kriterijumi na osnovu kojih investitori mogu da dobiju potrebne dozvole, potvrde i rešenja za započinjanje biznisa. U Srbiji ne postoji razvijena mreža podzakonskih akata i propisa koji sve to jasno definišu. Dok se ne reši ovaj problem, nema ni govora o većem prilivu stranih investicija u Srbiji. Zbog toga ste vi prinuđeni da ulazite u direktne dijaloge sa načelnicima i administracijom i da od njih da tražite određena tumačenja i objašnjenja, pa tako oni dobijaju mnogo veću ulogu nego što bi trebalo da imaju, a neki tu situaciju često i koriste. Tome treba dodati i korupciju, a primetio je da te probleme neće otkloniti ni neka 'super komisija', niti 'super antikorupcijski zakon', što se često potencira u javnosti kao moguće rešenje. Stalno se očekuje da se napravi 'super antimonopolska komisija' gde će sedeti nadljudi, ili da se napravi set zakona koji će 'zatvoriti puteve' korupcije. To je potpuno pogrešno.
Konsultant za poslovne rizike i krizne situacije Dragan Kostić izjavio je juče da se u Srbiji ne može očekivati veći priliv investicija dok se ne uspostave jasne procedure i kriterijumi na osnovu kojih investitori mogu da dobiju potrebne dozvole, potvrde i rešenja za započinjanje biznisa.
U Srbiji ne postoji razvijena mreža podzakonskih akata i propisa koji sve to jasno definišu, naglasio je Kostić u izjavi za Tanjug i dodao da, dok se ne reši ovaj problem, nema ni govora o većem prilivu stranih investicija u Srbiji.
"Zbog toga ste vi prinuđeni da ulazite u direktne dijaloge sa načelnicima i administracijom i da od njih da tražite određena tumačenja i objašnjenja, pa tako oni dobijaju mnogo veću ulogu nego što bi trebalo da imaju, a neki tu situaciju često i koriste", kazao je Kostić.
Ističući da tome treba dodati i korupciju, on je primetio da te probleme neće otkloniti ni neka 'super komisija', niti 'super antikorupcijski zakon', što se često potencira u javnosti kao moguće rešenje.
"Stalno očekujemo da napravimo 'super antimonopolsku komisiju' gde će sedeti nadljudi, ili da napravimo set zakona koji će 'zatvoriti puteve' korupcije. To je potpuno pogrešno", naglasio je Kostić.
Ovaj konsultant smatra da Srbija svakako ima svoju investicionu ponudu, ali da zbog ovog raskoraka, koji nas svrstava daleko i od okruženja, te investicije ne mogu da se realizuju.
"Onog trenutka kada budemo imali slučaj da je strana kompanija došla u ovu zemlju, napravila grinfild investiciju, a da nije imala potrebu da razgovara i traži sastanke objašnjenja ni sa jednim ministrom ili predsednikom opštine, moći ćemo da tvrdimo da tog problema više nema", naglasio je Kostić.
On je naveo da bi, prilikom ulaska na naše tržište, određene strana kompanija samo trebalo da ispoštuje propise kao što su poreski zakoni, Zakon o radu, ili propise koji se tiču zaštite životne sredine, a da joj država pri tome pruži odgovarajuću administrativnu podršku.
"Nikakve pregovore o tome ne treba voditi, jer čak i kada su oni pozitivni i kada su dobronamerni, otvaraju vrata da se investitorima daju neke dodatne privilegije", ukazao je Kostić.
On je primetio da su strane kompanije veoma diskretne i ne rešavaju se da u javnosti saopštavaju probleme na koje su nailazile u nameri da započnu biznis u našoj zemlji, već se jednostavno okreću mogućem ulaganju u nekoj drugoj zemlji i svojim tekućim obavezama.
"Mislim da više od 50 odsto kompanija koje su bile nezadovoljne to ne komentariše. Njihov princip je: ako ne može tu, idemo tamo gde može, ne žele da gube vreme", kazao je Kostić, navodeći da je to često slučaj sa univerzalnim investicijama i multinacionalnim kompanijama, koje posluju u velikom broju zemalja.
Međutim, precizirao je, postoje specifične investicije koje su zbog sirovina vezane za određeno područje i Srbija ima potrebu upravo za takvim ulagačima, pa je prava šteta što oni ne vide našu zemlju kao mesto za sigurno investiranje.