Nezakonita petina javnih nabavki

Bez autora
Jan 30 2011

Svaka peta nabavka u Srbiji protivzakonita, a godišnje na razne zloupotrebe ode oko milijardu evra. Rešenje u većoj konkurentnosti ponuđača, a neophodno i da ponuđači sami ukažu na nepravilnosti. Prema proceni domaćih stručnjaka i predstavnika EU u Srbiji, najveća korupcija je u sektoru javnih nabavki, gde godišnje na razne zloupotrebe ode oko milijardu evra, što je gotovo 25 odsto svih javnih nabavki. Odavno su postojala upozorenja o nepravilnostima u radu sektora javnih nabavki, ali će upozorenje koje je sada stiglo iz Brisela, probuditi svest javnosti i političkih vrhova kako bi se pristupilo rešenju. Korupcija u sektoru javnih nabavki se može smanjiti povećanjem ponuđača, odnosno povećanjem konkurentnosti, zatim povećanjem transparentnosti gde bi se javno videli uslovi i rezultati nabavke kao i žalbe. Veoma je bitna i angažovanost samih ponuđača koji moraju sami da se žale na nepravilnosti. Nažalost još uvek ne postoji veb sajt komisije za prava ponuđača učesnika procesa po žalbama.

Nezakonita petina javnih nabavkiSvaka peta nabavka u Srbiji protivzakonita, a godišnje na razne zloupotrebe ode oko milijardu evra, tvrde stručnjaci.

Rešenje u većoj konkurentnosti ponuđača, a neophodno i da ponuđači sami ukažu na nepravilnosti, rekao član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zlatko Minić.

Prema proceni domaćih stručnjaka i predstavnika EU u Srbiji, najveća korupcija je u sektoru javnih nabavki, gde godišnje na razne zloupotrebe ode oko milijardu evra, što je gotovo 25 odsto svih javnih nabavki.

Gostujući u Dnevniku RTS-a, član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zlatko Minić rekao je da su odavno postojala upozorenja o nepravilnostima u radu sektora javnih nabavki, ali da se nada, da će upozorenje koje je sada stiglo iz Brisela, probuditi svest javnosti i političkih vrhova kako bi se pristupilo rešenju.

"Korupcija u sektoru javnih nabavki se može smanjiti povećanjem ponuđača, odnosno povećanjem konkurentnosti, zatim povećanjem transparentnosti gde bi se javno videli uslovi i rezultati nabavke kao i žalbe. Veoma je bitna i angažovanost samih ponuđača koji moraju sami da se žale na nepravilnosti", rekao je Minić.

Minić je naglasio da nažalost još uvek ne postoji veb sajt komisije za prava ponuđača učesnika procesa po žalbama.

Član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije je rekao da Državna revizorska institucija kontroliše neke javne nabavke koje su sprovodila nadležna ministarstva, ali da su opasnije javne nabavke koje sprovode javna preduzeća.

"Javne nabavke koje sprovode javna preduzeća su opasnije, jer se preko njih finansiraju političke partije. Rešenja su da se predloži njihova privatizacija, ali i reagovanje društva, obezbeđivanje transparentnosti kao i pojednostavljenje uslova učešća ponuđača", rekao je Minić.

Minić je rekao da su jedno od interesantnih  rešenja ponudili predstavnici Slovenije na jednoj raspravi, a to je formiranje baza standardnih cena i usluga.

Prema Minićevom mišljenju, veoma je bitno da se što pre organizuje rasprava o kapacitetu Komisije za zaštitu pravilnika kao i rasprava o radu Državne revizorske institucije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik