Ugovor o gradnji mosta Zemun-Borča potpisan je u aprilu 2010, pompezno je položen i kamen temeljac, ali niko ne zna kada će radovi na izgradnji mosta početi. Izgradnja ovog infrastrukturnog projekta kao da je pod velom tajne jer potpisnici ugovora vrednog 170 miliona evra, Grad Beograd i sada već bivše Ministarstvo za Nacionalni investicioni plan (NIP), koje je pripojeno Ministarstvu ekonomije, ne žele o tome da govore.Za ovaj projekat nadležno je Ministarstvo finansija. U okviru njega je formirana i radna grupa koja bi trebalo da se bavi ovim projektom.
Ugovor o gradnji mosta Zemun-Borča potpisan je u aprilu 2010, pompezno je položen i kamen temeljac, ali niko ne zna kada će radovi na izgradnji mosta početi.
Izgradnja ovog infrastrukturnog projekta kao da je pod velom tajne jer potpisnici ugovora vrednog 170 miliona evra, Grad Beograd i sada već bivše Ministarstvo za Nacionalni investicioni plan (NIP), koje je pripojeno Ministarstvu ekonomije, ne žele o tome da govore.
U ovom ministarstvu “Blicu” je pre tri dana rečeno da za ovaj projekat više nisu nadležni oni, već je to sada Ministarstvo finansija. U okviru njega je formirana i radna grupa koja bi trebalo da se bavi ovim projektom.
Ali, ostalo je nejasno zašto je posle više od godinu dana od potpisivanja ugovora sa kineskom kompanijom „Čajna roud end bridžis korporejšn“ (CRBC) došlo do promene republičkih ustanova koje su nadležne za njegovu izgradnju.
U prethodna tri-četiri meseca spekulisalo se u medijima da je postojao problem u međusobnoj koordinaciji Grada i tadašnjeg NIP-a. Govorilo se o tome da Republika (Ministarstvo za NIP, sada ekonomije) u ugovoru obavezala na oslobađanje taksi i poreza, što je uređeno zakonima, ali da skoro ništa nije bilo urađeno po tom pitanju.
Takođe, nije bio rešen ni problem dolaska kineskih radnika u Srbiju, od toga kako i kada će stići, koliko ih je i gde će biti smešteni.
Sa druge strane, “Blicu” je pre izvesnog vremena rečeno u Ministarstvu da je ono sve svoje obaveze završilo kada je u pitanju ovaj most, odnosno da su ugovorili cenu, potpisali izvođački ugovor, uključili domaću građevinsku operativu i obezbedili sufinansiranje u 2011. godini sa 1,45 milijardi dinara. Tada je rečeno i da sve ostalo zavisi od gradskih vlasti.
Da je među njima postojao problem ukazuje i to što je Ministarstvo tvrdilo da je Grad zadužen za eksproprijaciju zemljišta, a da oni ne znaju dokle se stiglo sa tim poslom. A u pitanju je zajednički projekat.
Drugi potpisnik ugovora o izgradnji je Grad Beograd. Ali, ni tu nisu voljni da govore o izgradnji mosta Borča-Zemun. Gradonačelnik Dragan Đilas je pre nešto više od dva meseca rekao da je za ovaj most urađen glavni projekat i da „nema razloga da bude bilo kakvih problema oko početka prvih građevinskih radova koji će krenuti do kraja maja”. Nakon toga, “Blic” saznaje da na ovom projektu “postoje određene aktivnosti”, odnosno da je počela priprema i organizacija gradilišta, što bi trebalo da znači da će “i konkretniji radovi uskoro početi”.